KRISI LLOSI N’KISHË, polici thotë se nuk ka arrestime, sepse ata janë njerëz të Zotit…

Një mosmarrëveshje u ngrit javën që shkoi në një Kishë, konkretisht në bazilikën e Adës Lindjes, njofton agjencia informative “Presheva Jonë” duke u thirrur në burimet e agjencive botërore.

Palestinë, 24 janar/AIK-Presheva jonë

 

Kjo ndodhi gjatë pastrimit të ndërtesës në Betlehem, ku morën pjesë qindra priftërinj dhe murgjit e dy Kishave, kur plasi sherri krisi llosi paprimtas,  grushta dhe filluan edhe fshesat të fluturojnë n ‘Kishë.
Policia palestineze u ftuar ka intervenuar dhe pask pak orësh rivendos rendin. “Kjo është një çështje e vogël (…) sepse ketu ndodhë gati për  çdo vit,” tha nënkolonel Khaled al-Tamimi. “Gjithçka është mirë, gjërat janë kthyer në normale, nu ka viktim a pasoja të mëdha tragike. Askush nuk ishte arrestuar sepse ata janë njerëz të Zotit ” tha polici.

 

Bazilikën e Betlemit, që shënon vendlindja e Jezusit, daton nga shekulli i gjashtë. Ai është më i vjetër i njohur në Tokën e Shenjtë. Administrata e tij është e ndarë në mes të kishës katolike romake, kisha ortodokse greke dhe Kisha armene. Çdo shkelje të kufijve të vendosur në ndërtesë mund të shkaktojnë një luftë, veçanërisht gjatë përgatitjeve për Krishtlindjet ortodokse, e cila do të zhvillohet javën e ardhshme.


3 Komente

  1. Driton, January 24, 2012:

    Te gjith jemi Njerz te Zotit AI na ka Krijuar

  2. Shqyptar, January 25, 2012:

    Qeshtu ua shti sherrin Allahu Fuqiplote zullumqareve, ne menyre qe ta shkaterrojne njeri-tjetrin, Allahu na ruajt prej sherrit te tyre, ne muslimanëve, inshaAllah, Amin, Paqe!

  3. Armendi, February 2, 2012:

    po jo o vlla ket pse nuk e kan poblikuar ne ndonje tv sepse qka bojne krishteret apo naj fe tjeter perpos ajo muslimane e mshefin nuk e qesin neper tv a kur eshte ne pytje nej sherr ne fen muslimane ata menjeher e transmetojn neper kanale tv-ive se qelimi eshte evq me perqesh fen muslimane se eshet e vetmja fe e pranune te zoti thjesht kjo.

Komentoni