Idriz Seferi, Amanet Kosovës..në vitin 1912 ishte i ftuar i Beogradit…

Në muajt mars e prill 1912, Idriz Seferi në krye të 4 mijë burrave, zhvillon luftime në Kumanovë, Preshevë e Moravë…për të cliruar trojet tona

Kaçaniku ra në duart e turqve pas tri dite e tri net luftimesh të përgjakshme. Trimat e Idriz Seferit, duke mos patur asnjë ndihmë në municion, u detyruan të lënë këtë grykë por, gjithmonë duke sulmuar, në tërheqje, batalionet e ç’organizuara të Shevqet Dergut Pashës. Edhe këtë radhë, shkëlqeu zgjuarsia e Idrizit. Ai nuk e perceptoi Kaçanikun si të humbur përgjithmonë, por u tërhoq prej tij, të organizohej, të armatosej e të kërkonte ta rimerrte atë, në krye të trimave të Kosovës, tërheqja për të kundërsulmuar, njihet ç’prej shekujsh në historinë e përgjakshme të luftërave.

 

Në rrafsh të përpjekjeve për kryengritjen e armatosur shqiptare, në vitet 1910-1911, Idriz Seferin do ta shohim më së shumti, në shoqërinë e Isa Boletinit dhe të Hasan Prishtinës. Përpjekjeve të tyre, tashmë u shtohen edhe ato për të krijuar ura lidhjeje me popujt e tjerë ballkanas të cilët kishin si ideal çlirimin e tyre nga zgjedha osmane.

 

Pavarësisht prej qëllimeve të tyre të mëvonshme, monarkitë ballkanike u përpoqën me çdo rast, që të mbajnë kontakte me udhëheqës të kryengritjes shqiptare. Kështu, ka qenë i ftuar i Beogradit, Idriz Seferi, në janarin e vitit 1912 Ajo çka vlen të mos harrohet në këtë udhëtim në Beograd, është fakti se trimi Idriz Seferi, që përpara se të binte dakord, u ishte shprehur njerëzve të kësaj “krushqie” se ai “mund të bisedonte gjdo gja kundër turkut, nëse Serbia s’kishte asnjë pretendim territorial kundër Kosovës”./ B.S.


4 Komente

 1. Abraham TheSimpson, September 23, 2012:

  E ka hanger Idrizi ne keto bisedime siq e kan hanger shqiptaret gjithnj edhe pas Idrizit.Ai u armatos prej serbeve pas atij takimi dhe ne fund kur u lodh prej luftes me turkun serbet marshuan ne Kosove dhunuan e vran shqipetar sa deshten.Te mos harrojm ne varrin e Idrizit edhe mbreti i sebis vuri kuror.Nuk them qe Idrizi ka tradhtu atedheun por keto jan deshtimet e politikaneve tan ku edhe sot duhet te jemi shum te kujdesshem se qfar marrveshje bajm me shkaun

 2. Karadaklia, September 25, 2012:

  ke te drejt Abraham ate qe thua,Idriz Seferi mori armetnga serbi dhe ua shiti luftetareve te vet dhe tri teneqe lira qe i mori per ti paguar luftetaret nuk ua dha asnje.
  Idriz Seferi nga krajli mori nje ore ari dhurat te cilen dhurat ende e ruan familja e tij.Ai mori pension nga krajli deri ne shkaterrimin e mbreteris serbe
  Ana e karadakut nuk flet fjale te mira per heroizmin e Idriz Seferit prandaj ne Karadak ai ska autoritet as si idriz sefer e as si familje Seferi sepse te gjithe i shikojne se dore e zgjatur serbe.

 3. Kosova., January 20, 2017:

  Idriz Seferi hero i Kosoves dhe Kombetare,vdekje e tinzareve-tradhetareve.from USA.

 4. Lugina NL, January 21, 2017:

  i pershendes sefert ku do qe jane,,,pa Sefert nuk mund te jete karadaku i qete,

Komentoni