HYDA: Ky Riza Halimi e ka knaq në Preshevë, nuk di cka i rras hundët në Bujanoc ?!

“Shqiptarët në këtë mandat kanë marrë më shumë poste se sa në marrëveshjen e vitit 2010 të nënshkruar nga: Milan Markoviqi, Riza Halimi, Jonuz Musliu dhe Mejdi Zeqiri , kurse tani poste shqiptare janë: Kryetari i komunës, Kryetari i kuvendit, Kryeshefi i administratës, Sekretari i kuvendit, që përbëjnë shtyllën e pushtetit të një komune, ndërsa në ndërmarrje publike drejtorë shqiptarë janë: në Drejtorinë për ndërtim, Komunalia, Shtëpia e Kulturës, Televizioni, Qendra për punë sociale, Barnatorja e qytetit, Agjencioni turistik, ku nga kjo rezulton që 70% të posteve janë të udhëhequra nga shqiptarët, dhe çka është më me rëndësi marrëveshja e koalicionit tonë është nënshkruar në Bujanoc në gjuhën shqipe dhe jo në Beograd”, deklaron kryetari i Kuvendit Komunal të Bujanocit Hajredin Hyda në intervistën ekskluzive dhënë agjencisë informative kombëtare  “Presheva jonë”

 

 

 

Bujanoc,29 gusht

 

Presheva Jonë: Për fillim të bisedës,z. kryetar, si e vlerëson punën e Kuvendit Komunal që nga udhëheqja e Juaj me pushtetin lokal në Bujanoc ?

 

HYDA:  Që nga 8 qershori kur u konstituua përbëja e re e Kuvendit komunal të Bujanocit, kur edhe u zgjodha në këtë detyrë, kemi mbajtur katër seanca në të cilat janë aprovuar mbi 160 pika, është bërë zgjedhja e gjitha këshillave drejtuese të ndërmarrjeve publike si dhe është bërë zgjedhja e drejtorëve të ri të këtyre ndërmarrjeve, por janë realizuar edhe pika tjera të rëndësishme me çka rezulton se puna e Kuvendit Komunal është mjaft e suksesshme.

 

 

QEVERISJA NË BUJANOC,  MË SHKËLQYESHME ME PUSHTETIN LOKAL

 

Presheva Jonë: Si e vlerësoni situatën politike në Bujanoc pas të gjitha këtyre akuzave që ju bëhen nga opozita,konkretisht nga partitë shqiptare opozitare….Pse veprojnë ashtu,kur dihet se në një mënyrë ata nuk kanë dashur të formojnë koalicion me partinë Tuaj PD ?

 

HYDA: Të gjitha akuzat e opozitës, konkretisht asaj shqiptare, i kuptoj si përpjekje të tyre në shumicën e rasteve të pavenda, të pavërteta dhe tendencioze me qëllim të vetëm, pengimin e funksionimit normal të pushtetit aktual, i cili e ka marrë seriozisht punën që Komunën ta vendosë në binarë nga i cili kishte dalë në 4 vitet e fundit, dhe veprimet e tyre i kuptoj si tendencë për të penguar zbardhjen e të gjitha marifetllëqeve, aferat korruptive, angazhimin e simpatizantëve të tyre nëpër ndërmarrjet publike, vjedhjet e tyre dhe nga kjo mund te konkludoj se ata nuk kanë guxuar që të hyjnë me ne në koalicion, sepse ishin dashur më vonë që të gjitha këto veprime vetë t’i zbulonin.

 

 

Po akuzat që u bëhen Juve  që keni bërë koalicion me partitë serbe,si i komentoni?

 

HYDA: Është një thënie e mrekullueshme popullore ku thuhet: “Dhelpra kur nuk ka arritur të mbërrijë rrushin, ka thënë se është i thartë”, çka do të thotë se ata 3 javë pandërprerë janë munduar ta bëjnë koalicionin po me këta serbë, por edhe ata nuk kanë dashur që të hyjnë në pushtet më këto parti të korruptuara, prandaj akuzat e tyre janë tregime për fëmijë parashkollor.

 

 

NE BUJANOC 70 PER QIND TE INSTUCIONEVE NE DORE I KANE SHQIPTARET

Presheva Jonë: Sa poste udhëheqëse kanë marrë shqiptarët në komunën e Bujanocit ?

 

HYDA: Shqiptarët në këtë mandat kanë marrë më shumë poste se sa në marrëveshjen e vitit 2010 të nënshkruar nga: Milan Markoviqi, Riza Halimi, Jonuz Musliu dhe Mejdi Zeqiri, kurse tani poste shqiptare janë: Kryetari i komunës, Kryetari i kuvendit, Kryeshefi i administratës, Sekretari i kuvendit, që përbëjnë shtyllën e pushtetit të një komune, ndërsa në ndërmarrje publike drejtorë shqiptarë janë: në Drejtorinë për ndërtim, Komunalia, Shtëpia e Kulturës, Televizioni, Qendra për punë sociale, Barnatorja e qytetit, Agjencioni turistik, ku nga kjo rezulton që 70% të posteve janë të udhëhequra nga shqiptarët, dhe çka është më me rëndësi marrëveshja e koalicionit tonë është nënshkruar në Bujanoc në gjuhën shqipe dhe jo në Beograd.

 

 

 

Presheva Jonë:  Si i përgjigjeni akuzave për “largim “nga puna të kuadrove shqiptare me ardhjen Tuaj në pushtet që akuzohen nga të pakënaqurit – shqiptarët opozitarë?

 

HYDA: As edhe një shqiptar i vetëm që ka pasur marrëdhënie pune të përhershme nuk është larguar nga puna, ndërkaq aluzionet e tyre se po largohen kuadro nuk arrijë t’i kuptoj sepse nuk e kam hetuar asnjë “kuadër” nga radhët e tyre, por vetëm “partizanë” që i kanë angazhuar me kontrata për t’i stërmbushur zyrët dhe korridoret e komunës, gjithashtu dhe të ndërmarrjeve publike.

 

 

 Presheva Jonë: Sa do të arrij deputeti i PVD-së në parlamentin serb për ta shkatërruar qeverisjen lokale në Bujanoc ?

 

HYDA: Deputeti i legalizuar” në Kurshumli dhe Beograd ka një qëllim të vetëm që të luftoj pushtetin në Bujanoc pasi që në Preshevë iu kanë shterur resurset dhe përpjekjet e tija në Beograd dhe në Vranjë do të mbeten definitivisht të shterrpta sepse pushteti formohet me vota të popullit e jo me paramilitarë të Kurshumlisë.

 

 

Presheva Jonë: Diç të shtoni që nuk ju kam pyetur e që ju e vlerësoni se është e rëndësishme për ta cekur ?

 

HYDA: Të gjithë ata që brengosen me vend dhe pavend, e që parashikojnë veprimet tona apo që prognozojnë data të ndryshme për shpërbërjen e këtij pushteti, iI kisha sugjeruar që pasi kanë filluar kampionatet e ligave evropiane të futbollit, do të kishte qenë mirë t’i frekuentojnë sa më shume bastoret sportive në mënyrë që të qëllojnë ndonjë bast të mundshëm, ngase për shpërbërjen e koalicionit tonë qeverisës koeficienti është 1.00 ,deklaroi në fund të intervistës ekskluzive kryetari i Kuvendit Komunal të Bujanocit hajredin Hyda.

Avni Jusufi


7 Komente

 1. luginaa, August 29, 2012:

  Luginaa ngoi ngoi se mos po jep xhevap ktij Hides, krietar Kuvendi ne Bujanoc, po alamet krietari i viteve 2012.Po mire o krietar, per hajer te kofte, po ku ishe he burr para viteve 2000 e ti kishe thone Ages Rize mos i rras hunet ne Bujanoc. Po a e din bre burr, krietar Hide se ki Aga Rize shume ka bo per Bujanoc, detire ka pase, e ti tash ni djale i ri, ashtu po te menoj, se nuk je i atire vite pas te 1990, ti e shume te tjere patet humb, nuk ishit kurkund ne Bujanoc, e qiki Aga Rize ngante per Bujanoc ma shume se per Presheve. Se lufta ishte politike ne Bujanoc. Bile krejt faktoret politike ne Kosove e kishin porosite Agen Rize, Bujanocin ta ngrite politikisht se ati bohet lufta e shqiptarizmes. Po tash e keni lehte o ti Hide, Krietar me korre te mirat, po bile po me thote ni mik veshtire koka kone pas viteve te 90-ta. Nojhere po thom edhe shoket po mathone po rri oj Lugine e vjeter , mos u perzi ne kto pune politike, ama nuk po durohem se Aga ma pak boni per Presheve se per Bujanoc, i coje kejt hyqymetin rajonal atje, e institucione tjera, e tash do axhami djem po ja kthejne me te keqe.
  Luginaa thote Ages Rize duhet ti loje do pune ne Bujanoc, ama jo krejt qish po thue o ti Hide.Po bile ai titulli:mos i rras hunt ne Bujanoc osht ofenduese per Agen Rize, po edhe per ti, krietar, po nese nuk jone fjalet tua, atehere dihet “gazetari” i detirave e paska shkrue kete titull. Po shume i pa qelluem, edhe poshterues.
  Lugines mos ja merrni per te madhe, e vjeter e pi mba mend do te mocme ne Bujanoc, vallahi edhe do miq tatjehit po me cojne habere se cka po kurdiset ne Bujanoc, hajt vllazen jemi e ma kadale reformat, se keshtue vec na pesojme.

  Me shnet Luginaa

 2. Lugina Re, August 29, 2012:

  Vallahi mare njeri ja je shum i mencem ja je shum i pa shkollum edhe po ma con mallin e ateherit kur Riza oshtkon shum i forte , edhe Riza eka mire nihere npreshev tani ne bujanoc e shti ne Beograd e tane kumedit ku shkon .
  Edhe nime kta trit fort kan zon mos me bo mall Rizen edhe pijacon mallin e ni çeni plak qe nuk pi tuten as thmia .

 3. Krenari, August 29, 2012:

  Nje fjale e popullit thote se njeri me pak koritet, dhe se parja te korit. E ketij qe per here te pare po ja shoh fytyren qenka korruptu e tash po na shet mend. Nese eshte gabim eshte gabim dhe pike. Ama duhesh me pranu me then po bre valla gabim po spatem qare a smujtem ndryshe e jo be valla kshtu e jo valla ashtu. Marre duhet me ju ardh po ka me ju zon nema e Shqiptareve te ketij vendi.

 4. Paranoja e pushtetit, August 29, 2012:

  Kryetari i Kuvendit komunal të Bujanocit vështirë e ka të mbrojë pozitën në të cilën e ka futur Partia demokratike. Kishte me qenë serioze dhe e sinqertë t’i thuhet qytetarëve të Bujanocit dhe të Luginës se gjëja më e rëndësishme që ka ndodhur në Bujanoc është pikërisht humbja e shumicës (në mënyrë artificiale) në KK të Bujanocit. Tashmë gjithçka varet nga vullneti i këshilltarëve serbë të cilët munden të bllokojnë çdo vendim që vie nga PD-ja. Dhe këtu qëndron pafuqia e këtij pushteti e jo emërimi i disa drejtorëve nëpër Ndërmarrje publike. Kishte me qenë korrekte që të thuhet se shqiptarët humbën Shtëpinë e shëndetit si institucionin më të rëndësishëm lokal; bibliotekën e qytetit; Qendrën sportive; kurse Çerdhja e fëmijëve mbetet bastion i serbëve për një dekadë të tërë. Këtë pushtet menjëherë e kapë paniku sa herë në media paraqitet lajmi se opozita shqiptare do të bëjë shumicën në KK të Bujanocit. Menjëherë vrapohet te liderët lokalë serbë të Bujanocit duke i pyetur se a është e vërtetë, se a do të mbeten “besnik” edhe më tutje këtij grushti njerëzish që paturpshëm shiten interesat kombëtare për një copë grusht pushteti. Jo, ju nuk duhet të frikësoheni nga humbja e pushtetit, sepse Beogradi asnjëherë më këso njerëzish nuk do të ketë rastin që të ketë pas vetes. Prishtina dhe Tirana duhet të pyesin veten se deri kur do të lejojnë që Bujanoci në mënyrë të padrejtë dhe kundër vullnetit të shumicës shiptare, që qeveriset realisht nga Beogradi me eskponent serbo-shqiptarë, të mbetet i tillë?

 5. beni, August 30, 2012:

  po shifet niveli intelektual dhe edukata e keti quaje kryetar kuvendi dhe kush i perfaqeson shiptart ne bujanoc. Po a shprehet bre njeri intelektual ashtu per nje njeri qe ja ka mundesu ketij dhe nagip arifit me u ul ne ato karrika ku jane. Marre per ty o i ashtuquajtur kryetar nese keshtu je shprehur per njeriun qe me se tepermi eshte angazhuar per ceshtjen e shiptarve ne Lugine.

 6. Burimi, September 2, 2012:

  Ky po don me thene se koalicioni eshte shume i sigurt edhe ia ka lene kuoten 1. Ateher ne baze te kuotes del se rrezimi i ketij pushteti eshte i sigurt! Aq din ky…

 7. pvd nzemer, October 4, 2012:

  oooo ti hyd qyrri i leshiit,pikspari duhesh mi lajt 3 her durt me sapun me fol per riza halimin e dyta pastroje fjalorin e tretaa qe 2 muj dit ja ki nis mu mar me politik pi shet mend popullit qka o e kush o riza halimi…
  edhe mos t harroj me cek NUK NA VYN KRYETAR KUVENDI I CILI RREN neper emisione televizive sic ishte rasti ne KTV,kshtuqe me ni fjal tmadhee PIRDHUUUUUUUU!

Komentoni