********************************** Haxhi Qemajl MALIQI nga PRESHEVA

(Lezbali,22 qershor 1937-12 shkurt 2009,Preshevë)

 

Sot më 12 shkurt 2012, mbushet tri vjet nga shkuarja në botën e amshimit e babait tonë të nderuar, gjyshit të dashur dhe familjarit të respektuar

 

Është vështirë të shkruhet përkujtimi për TY BABË. Kjo datë në kalendarin tonë është më e vështira për ne, sepse u ndave ashtu siç ke dashur dhe ashtu siç iu ke lutur Allahut. Madje u ndave duke mos na mërzitur e duke mos na kërkuar as më të voglën ndihmë.

 

Nuk u lodhëm aspak për TY babë, sa të patëm. Me TY muaji na dukej një ditë e dita një orë, e tash janë ndaluar akrepat e orës dhe as pranvera nuk na duket pranverë.

 

Puna dhe sakrifica juaj, tash pas vdekjes sate, bëjnë që fjala BABË të peshohet edhe më shumë, dhe mungesa e juaj të na rëndojë edhe më shumë. Vdekja jote është humbje e madhe për familjen tonë. Dhembja dhe lotët nuk kanë fuqi të shprehin mungesën tënde. Asgjë nuk e ngroh shpirtin tonë sikur fjalët e tua të urta e të ëmbla.

 

Kemi nevojë për ty, për këshillat tua dhe për prezencën tënde. Jemi shumë krenarë që të patëm dhe kurrë nuk do të JU harrojmë. Lotët për ty do t’i shndërrojmë në punë, dashuri dhe respekt për njëri-tjetrin ashtu siç na udhëzove tërë jetën.

 

Me lotë në sy të përkujtojnë me mall: Bashkëshortja: Haxhike Tevidja, djemtë: Begushi, Selajdini,Nefaili dhe hoxha-Sadati , vajzat: Zejnepi, Shyhretja (Zvicër), Selvija (Corroticë) dhe Shehzadja (Belgjikë) Të përkujtojnë me mall familja dhe mbarë farefisi Maliqi nga fshati Lezbali dhe nga Presheva. Të përkujtojnë ata që i deshte dhe të respektuan si bashkëshort, si babë, si vëlla, si axhë, si dajë, si vjehërr, si mik … si intelektual dhe burrë bujar.4 Komente

 1. Shenur Jahiu, February 14, 2012:

  Aga Qemal ishte burr shum i mire dhe i urte. Kenaqesha me bisedat e ti kur e gostisja shpesh ne shtepin time. Ajo dite kur Aga Qemal nderroi jete na piklloi shume e posacerisht babain tim haxhi Remziun me te cilin ishin shok shum te mire. Zoti e dergoft ne xhehnet.

 2. ..., February 16, 2012:

  Jemi shum krenare qe patem Gjysh si ti …..

 3. SABILE , EDIP , ENVER, February 17, 2012:

  Vdekja jote nuk shuan dashurine per ty Babalok, por vetem sa e shton ate.
  Nuk do te harrojme kurre.Ti do te mbetesh ne zemrat tona me udhezimet veprat e fjalet e tua te ebmla.
  Sot mesuam Suren Nas dhe Felek, nje nga udhezimet e tua, shperblimet e Allahut qofshin mbi ty . Ne jemi te vegjel por mburremi me ty Babaloki jone.
  Te kujtojne me mall mbesa Sabilja nipat Edipi e Enveri dhe gjith familja

 4. erda maliqi, February 17, 2012:

  Edhe pse kaluan 3 vite pa ty BABALOK dashuria jon per ty sa shkon e rritet. Sot u mbushen tri vite te plota pa ty, Ti ishe gjyshi i perkryer nje gjysh qe ç’do femi do ta kishte enderruar.Tani qe kaluan tri vite koha shkon shume me ngadal pa ty, por kujtimet tona janë ende shumë te fresketa.
  te kujtojn me shume mall niperit Qemajli Ademi mbesat Errda dhe Syejla

Komentoni