DEDAJ: Jam i gatshëm t’i bashkangjitem UCPMB-së në front për ta mbrojtur Preshevën !

Kryetari i Partisë Liberale të Kosovës, Gjergj Dedaj, paralajmëron Beogradin dhe komunitetin ndërkombëtar se në rast konflikti mes shqiptarëve të Luginës së Preshevës me forcat serbe, shqiptarët e Luginës nuk do të jenë vetëm. “Ne do t’i përgjigjemi si komb dhe Serbia do të ballafaqohet me një rezistencë gjithëpopullore, me 7 milionë shqiptarë… Jam i gatshëm të vesh çizmet dhe të dalë në front bashkërisht me UÇPMB-në për të luftuar dhe mbrojtur vëllezërit tanë në Luginën e Preshevës dhe t’i përgjigjem kolonave ushtarake, nëse UÇPMB do të kërkojë mobilizim”, ka thënë sot lideri PLK-së z.Gjergj Dedaj në intervistën dhënë agjencisë informative kombëtare “Presheva Jonë”

 

 

Prishtinë, 7 maj

Ndaj akteve të fundit të dhunës, bastisjeve dhe arrestimit të tetë shqiptarëve nga Tërnoci dhe Breznica e Luginës së Preshevës, ka reaguar kryetari i Partrisë Liberale të Kosovës, Gjergj Dedaj, i cili ka kërkuar nga përfaqësuesit e Luginës së Preshevës t’iu shmangen provokimeve dhe të bashkëpunojnë me ndërkombëtarët për t’i dhënë prioritet dialogut për zgjidhjen e krizës në rajon.

“Nëse nuk arrihet marrëveshje me dialog, dihet çka pason. Do të ndodhë ajo çfarë ndodhi para 13 vitesh në Kosovë, dalja në skenë e UÇK-së, si rezultat i dhunës së regjimit të egër serbë”, ka thwnë Dedaj në një intervistë për agjencinë “Presheva jonë”.

Dedaj ka thënë se ditëve të ardhshme do të ketë takime në Bruksel dhe Gjenevë, ku do të alarmojë komunitetin ndërkombëtar për dhunën e vazhdueshme dhe terrorin serb në Luginën e Preshevës.

“Do të kërkoj të ndërmarrin masa urgjente për pengimin e eskalimit të situatës në rajon… Osa ta ndalin ndërkombëtarët Serbinë, ose e ndalim vetë!” , thotë Dedaj.

Líder i PLK-së ia përkujton Beogradit dhe komunitetit ndërkombëtar se Lugina e Preshevës është Kosovë Lindore.

“Ne nuk do të tolerojmë që atje të nëpërkëmben dhe të terrorizohen vëllezërit tanë… Ata nuk janë vetëm. Duhet ta dinë pasardhësit e Milosevicit se në rast konflikti me forcat serbe, shqiptarët e Luginës nuk janë të vetëm. Ne do t’i përgjigjemi si komb dhe Serbia do të ballafaqohet me një rezistencë gjithë popullore, me 7 milionë shqiptarë…”.

Duke komentuar përfoljet për mobilizim dhe riaktivizim të UÇPMB-së dhe UÇK- së në Maqedoni, Dedaj ka thënë se “jam i gatshëm të vesh çizmet dhe të dalë në front bashkërisht me UÇPMB-në për të luftuar dhe mbrojtur vëllezërit tanë në Luginën e Preshevës. Jam i bindur se nuk jam i vetmi nga Kosova, por edhe mijëra të tjerë janë të gatshëm t’i bashkëngjiten kolonave ushtarake, atë ditë kur UÇPMB do të apelonte për mobilizim…”, ka thënë Dedaj


1 Trackbacks/Pingbacks

 1. Pingback: Protesta ne Tirane ! - Seite 5 on May 7, 2012

14 Komente

 1. Vineto_203, May 7, 2012:

  hallall te qoft o zorti dedaj se edhe ne jemi me ty 

 2. Xiki nga Lugina, May 7, 2012:

  Besoj se kem nje perkrahje te duhur nga gjith trevat shqiptare por nuk dua te besoj se do te ndodh nje gabm si ai i mehershmi kur per nje arsye apo tjeter luftuam te ndar ajo pjes ka qen dhe duet te jet shqiptare i pelqen apo jo dikujt.Me habisin me shum politikanet tan te moderuar qe bejn thirrje te integrohemi ne nje shtet qe shkel me vetdije te drejtat me elementare.Eshte koha fundit mendoj te jemi sycel para qdo sfide qe kem para nesh

 3. Trimi, May 7, 2012:

  BRAVO , dhe perfundimisht nje deklarat e duhur e nje politikani Trim Shqiptar qe flet te verteten dhe at qe e ndjen , duhet te kem me shum ksi deklarata  qe me te vertet edhe bashksija Nderkombtare te merr seriozisht qeshtjen e te drejtave te njeriut ne serrbi . nuk duhet te ngurrojm te flasim se kshtu ne e hangren Kryet duke ndejt ulur dhe me qetsi. Jam Me Ty Zoti Dedaj
  Te pershendet Hysi

 4. Morava Lindore, May 7, 2012:

  I forti por Budalla!!   z`Deda qe se pari duhet nje rishikim i situates gjith (Kombtare) per ndrishe Serbija po i Arreston edhe Polict e Kosoves edhe nuk i mbrojti askush edhe prap i organizoi zgjedhjet brenda Kosoves Disi e quditshme por e krime pazaret qi banen Kosovaret me serbin po shifen IShit t gjith Hajna bre Burloga:…….

 5. Drenica_nistret, May 7, 2012:

  o mos i besoni keti njeriu po benjen ky ka qen kunder uck e tash del dhe thot jam i gaqem te mbadh qizmet , genjeshter e kulluar, more i mjer a je ti qe akuzon thaqin se gjoja uck te kan rrah sepse ti ke qen bashkpuntor i shkie. keti mos i beson por ka plot lllezer shqiptar qe jan te kaqem te mbrojn kosoeven lindore

 6. Ragip Zeka, May 7, 2012:

  EDHE NE NGA DIASPORA DO TU PERKRAHIM ME TE GJITHA MUNDSIT QE KEMI
  KSI NJERZ NA DUHEN NE POLITIK QE I MBROJN TROJET SHQIPTARE

  RROFT SHQIPRIA E MADHE

 7. morina, May 7, 2012:

   mos te harron shkau se shqiptart nga kosova jan te gatshem e lugina e presheves esht kosove !e le ta din se jemi te gatshem per ti mbrojtur shqiptart nga lugina e presheves!e le ta din se kemi me i shkue deri te molla kuqe shkaut!!!mjaft na ka diskriminue shkau,,,,, e te lumt zoti dedaj ishalla edhe tjrt politikan jan te  gatshem !!!e mos te menon shkau se jemi tuj nejt duar kryq!!! te ecim me zotin dedaj ,, te gjithe,, persh nga ilazi prej diaspores

 8. PODUJEVA--frankfurt, May 7, 2012:

  PODUJEVEN E KENI  NE KRAHUN E DJATH  NE KAMB ASHT LLAPI  VEQ URNIN  ZOTI  DEDAAA RRESPEKT  HE BURRR:

 9. RKON.janjëva, May 7, 2012:

  Të lumtë goja zotri Gjergj Dedaj ju i duheni popullit tonë se ne duhet ti tregojmë Brukselit Serbis edhe Maqedonise se Shqiptaret nuk lejone ti shofinë vllëzrit e motrat te borgosen e të malltretohenë ne burgjetë e tyne vetëm pse janë Shqiptarë . Tashë kufiri shqiptaro Shqiptarë është i hapur edhe ne jemi në gjendje ti mbojmë vllëzeritë dhe motrat tona me lufte nese ata të faktorit nderkombtar të cilel i qarmatosen UQPMB nuk marrin masa nadajë Serbis edhe me ju garntuar jentë të lirë ose ne duhetë te pregaditemi serbis edhe Maqedonise me lusftë.

 10. Toskakosovë, May 7, 2012:

   

            Vetem bashkimi
  ben fuqine. Por, duke perjashtuar hajnat. Hajnat jan te mire vetem ne fillim te
  luftes. Me vone ata duhet komanduar, e jo me i lene te komandojne, se fitoren e
  arritur ta shendrrojne ne humbje, apo, fitoren e arritur me lufte e humbin ne
  tavoline.Por nuk eshte faji vetem i tyre por edhe i edukates familjare te keqe ose mosedukates dhe vetedijes se ulet te Popullit qe lidhe Besen me ta (gjegjesisht ju jep voten -besimin). Besë me të pa besin nuk ka. Kush then Besën duhet denuar pa humbe kohe, se te merr me vete i ligu. Mollen e kalbur duhet larguar nga shporta se e kalbe te teren dhe e qelbe ter shtepine. Ma mire 100 e nje kime (mendje), se 200 e laraman.
             Semundje me e rende per nje Popull eshte tradhtia e per ekonomi eshte hajnia.
             Arma me e forte e shqiptarit ka qene Shqiptarija e jo kisha as xhamija. Toleranca Fetare ka qene eshte dhe duhet te jete shume pozitive per Shqiptaret.   Me nderime ART

 11. Dardi-b, May 7, 2012:

  I nderuari dhe shum i rrespektuari Gjergj Dedaj kto fjal qe i thua ti jan. Fjal miradije. Me mbushen syt lot kur. Lexova kto fjal e tua qe i thua per presheven ton. Kjo. Fjal e ytja. Na ben te ndihemi. Kenar se jemi shqiptar dhe. Kem nderin ton me te madh qe. Ju kem ne kosov e ne shqiperi e anemban. Shum rrespekte. Te medha nga dardani deutschlan berlin .

 12. DEMA, May 8, 2012:

  zoti deda se pari luftoj talibanet qe i ke ne trojet shqiptare qe perdori flamura te huj e pastaj lufto per komb.shum lufta kan fitu shqiptaret por pastaj i kan humbur me ideja primitive.as lek as ndjers nuk duhet ma per ket popul qe nuk e dojn skender beun e nuk e din se kush jan.PO I BI SHKURT KTO JAN MOSLIMUTA DHE NUK JA VLEN!

 13. babloki, May 8, 2012:

  o dem o mut qka po te pengojn muslimanet o qafir o i pabes.o m j .vet

 14. Besnik, May 8, 2012:

  Allahu te udhëzoftë ty Dema

Komentoni