PRESHEVA EDHE ME NJE PILOT TË RI

Bashkëbiseduesi ynë i kësaj radhe është ai për “hava” piloti Fahredin Selimi, nga Presheva. Pra është  ky piloti i tretë nga Presheva (pas Besnik Sadriut nga karadaku , fshati Lezbali dhe Ymer Sadiku nga fshati Rahovicë) njofton agjencia informative kombëtare “Presheva Jonë”

 

Ankara, 17 janar/ AIK-Presheva Jonë

Derisa bisedonim me telefon (Gjenevë-Ankara) me pilotin tonë shqiptar nga Kosova Lindore z.Fahredin Selimi, në redaksinë e agjencisë informative kombëtare “Presheva Jonë” në Pallatin e OKB-së hyrë papritmas një koleg, gazetar ky zvicerane ku ishte i interesuar për numrin e banorëve në Luginë dhe strukturën etnike..Meqë unë isha i zanun në telefon i thash atij të priste një cik derisa ta përfundoj bisedën, që kisha në lidhje një pilot shqiptar nga ana ime…Dhe pasi përfundova bisedën gazetari zviceran ma priti duke qeshur “juve agjencisë “Presheva Jonë” s’ju ka mbetur më kush për toke, keni filluar tash të intervistoni personalitete për “hava” (qiell).

 

Pra, me këtë atmosferë humori nisëm edhe bisedën me bashkebiseduesin tonë, por kësaj radhe me një perosnalitet lart tokës për qindra kilometra, për “hava”, me  pilotin e ri Fahredin Selimi nga Presheva. Pra është  ky piloti i tretë nga Presheva (pas Besnik Sadriut nga karadaku , fshati Lezbali dhe Ymer Sadiku nga fshati Rahovicë) .

 

Fahredin Selimi qysh në moshën e re (14 vjecar)  kishte dalur në “diasporë”, siq shprehet ai.  “Unë diasporë i quaj gjitha vendet jashta Preshevës, sepse për  ua  Preshava është, atdhe, është shtet,  për mua është gjithcka.. është zemra e shqiptarisë..” thotë fillimisht piloti Selimi për agjencinë informative kombëtare “Presheva Jonë”.

 

Mësimet e para për pilot Fahredin Selimi i ka ndjekur në kolegjin turk në Shkodër (‘’Hasan Riza Pasha’’ Turkish College, Shkoder, Albania   from year 2000-2004), ndërsa më vonë ato profesionale në perfeksinimin e avicionit në Turqi (Sindel Aviation and Pilot School-2007-2009) Dhe qe disa muaj  dmth nga viti 2010,  26 vjecari Fahredin Selimi është pilot profesional, instruktor. (Flight Instructor rating). Momentalisht Fahredini jeton dhe punon në Turqi është i pamartuar.

 

„Kam qen i pranum ne nje akademi shum te njoftun ne gjermani­, por atehere Serbia marrëdhëniet e kqija me Evrope nuk i jepnin vizat leht­ pas gjithe asaj kohe te humbur erdha ne Turqi­ me ndihmen e familjes, dajve të mi në Zvicerr, kusherinjëve te mi në firmen NURA ne Presheve, dhe pilotin Neshat Ibrahimi i cili fluturon per Qatar Airways, Nexhati Tifekin i cili fluturon ne Alaska, SHBA­­ si dhe shume miqeve te tjere shqiptare dhe turq, te cilet me jan gjendur gjithnji­,për cka jam mirnjohës.  Pra meritë që të jem sot Pilot, me të drejtë për  isntrukto, shpresoj te fluturoj në linja ajrore se shpejti..dhe dhasht Zoti ne linjat Prishtinë apo Tiranë pse jo një ditë edhe për Preshevë­, kur te ndertohet ndonjë aerport, si të jemi shëndosh e rehat….Fundja edhe mos u ndertoft, n’kofsha gjall mbi Preshevë do të flutroj me aeroplan te vogël apo helikopter…”, thotë në vazhdim të bisedës për “Presheva Jonë” piloi ynë nga Presheva.­

 

Piloti i ri nga Presheva  i cili momentalisht  është duke ushtruar profesonin e pilotit në Turqi   deri më tash ka berë rreth 300 orë, fluturime (Sindel Havacılık) Reth synimeve  dhe ofertave të punojë jashtë Piloti Selimi pohon në fund për agjencinë informative “Presheva Jonë” se “profesioni i pilotit është mjaft interesant dhe i dashur nga të rinjtë por natyrisht edhe me mjaft përgjejgësi. Oferta kam mjaft për të vazhduar profesionin tim…por me duhet të zgjedh. Dikund me mirë dhe më afër  vendilndjes dhe prindërve.  Nga ta do të përmendja vetem disa oferta me serioze dhe me perspektive, një kërkesë e kam në Amerikë, në Turqi dhe Zvicër dhe tash jamë në bisedime e sipër me kompanitë e udhtimeve dhe aeroplanëve..”

 

 

Në një rapot të “Currently hired by Er-Ah Pilot School to work as Flight Instructor in Antalya- Turkey” lexojmë se Fahredin Selimi është pilot instruktor (Pilot FO -non type rated ) dmth me të drejtë të hap akademi për aviacion për të mësuar të rinjt tanë për të ushtruar profesionin e pilotit. Dhe ketë akademi aviacioni pas pak z.Selimi i prentendon ta hap nëse jo në Preshevë për shkaqe të njohur, bile në Kosovë apo Shqipëri.


11 Komente

 1. Skenderi nga Drenica Austarli, January 18, 2012:

  Bravo, barvo ju burra të Preshevës…Atje jeni një grusht popull nen serbi dhe keni 3-4 pilota sikur Kosova apo Shqipëria në proporcion me pupullaten e atzjeshme, duhet të ketë Shipëria se”apkur 50 pilotë apo Kosova së paku 40 por fatkqësisht 40 apo 50 mund të ektë vetëm parti poltike duke u byrutr mes veti duke mos pasur kohë të dergojne djemt e tyre t’i shkollojnë sikur keta të Preshvës për pilotë…për zotin s kam fjalë vec ju lumtë…

 2. gzimi, January 18, 2012:

  ju pershendes nga zemra per te arriturat tuja skam fjale per ket qe keni be vete suksese ne pune dhe shendet urime ju pilot shqiptar edhe nje her urime

 3. Shena, January 18, 2012:

  Te lumt o nip

 4. Shaipi, January 18, 2012:

  Ja edhe nje Preshevar Pilot ….

  Endrra jote per te ber pilot u realizua …

  Te krenohemi qe kjo preshev aq e vogel por me nje popull qe permendet ne krejt europen dhe me tej per te mira ….

  Te lumt djali mixhes te deshiroj vetem suksese ne te ardhmen dhe pershendes Stafin e PreshevaJone jeni te mrekullushem qe cdo dit na informoni per gjithcka qe na vjen nga vendlindja ketu ne gurbet

 5. ali, January 18, 2012:

  te lumte o trim,je krenaria e mjedisit tone

 6. Donjeta, January 18, 2012:

  Fahredin jemi krenar per tyy dhe punen tende te palodhshme te cilen e bere me shum perkushtim. Nuk kam cfar te shtoj me shum veprat e tua sme len te flas..Je krenaria e familjes dhe e gjith Lugines

 7. Qendrim R Selimi, January 19, 2012:

  Endrra u be realitet
  perkushtimi dhe puna e vllau tim po jep frytet e saj, faleminderit atyre qe na ndihmuan ju faleminderit te gjithve.
  Vetem vazhdo vllau im .

 8. kuqka e plake (97 v.), January 21, 2012:

  po e falemderoj pilotin nga presheva dh i uroi nji pun te mbar dhe shendet ne te ardhmen.qe mos te shkojn neper shetet afrikane se edhe mundet te jes atje .

 9. Fiorina, February 2, 2012:

  Heret a vone tregohet suksesi dhe arritja e njeriut ne jete ,pamarreparasysh sfidave qe ai has ndonjehere .Pergezime per suksesin Nip,nuk eshte pak te jesh nje nder 3 personat me emer ne nje vend!

 10. Jeton, February 24, 2012:

  E pershendes dhe uroj perzemersisht ztrFahredinin,
  dhe une jam pilot per fluturake Ultra te Lehta por shpresoj se shpejt ite vazhdoj me tutje por eshte shum veshtire per shkak te fondeve te pamjaftueshme…

 11. fatmir maksuti, March 6, 2012:

  sa mire qe eshte te degjoj dhe te lexoj per fqiun tim qe eshte bere pilot sepse kam sherbyer si shofer ushtarak ne aeroport dhe e di shume mire vleren e pilotit dhe te uroj sukses dhe shendet te madh ne jet dhe ne pune .

Komentoni