Fadil Vokrri, kryetar i Federatës së Futbollit të Republikës së Kosovës (FFK) duke përshëndetur kontributet  dhe angazhimet e futborbillstëve  botëror për Kosovën dhe Shqipërinë (Zidan, Ronaldo, Pele…) në një bisedë për agjencinë informative « Presheva Jonë » ka deklaruar se « rrugën  shembullore të solidaritetit të futbollsitëve botëror do të ishte mirë të ndiqet edhe nga ana e futbollisëve  tanë jashtë Kosovës, numri i të cilëve nuk është i paktë që luajnë sot për skuadrat e  njohura në perendim ».

 

A thua yjet e futbollit botëror, legjenda Zenedin Zidan apo tjetri Ronaldo, Pele të cilët nuk nuk flasin ansjë fjalë shqip, cfarë zemre kanë që ndihuman në ndërkombëtarizimin e Kosovës duke dhënë edhe kontribut financira  në mposhtjen e varfërisë, për shkollat në Kosovë dhe Shqipëri  madje edhe nga një milion euro ?  

 

 

 

Prishtinë, 29 prill

 

Jemi dëshmitarë, kemi lexuar e dëgjuar viteve të fundit se sportistët, sidomos futbollsitët shqiptarë  jane avancuar në arenën ndërkombëtare. Ata  kanë pasur suksese sikurse muajve të fundit në ndrrimin e skuadrove, transferimin e tyre në skuadro të nohur në futbollin botëror si ai i Machesterit, Bayern-it, Barcelonës, Madridi-t  etj….Krahas këtyre ndrrimeve të skuadrova po ashtu kemi lexuar e dëgjuar se futbollistët në fjalë është « blerë » e « shitur » kaq e kaq  miliona e miliona euro. Madje shpesh janë përmendur edhe shifrat deri në 5-6 milionë e 10-të million euro… Por lexuesve, tanë, sikur edhe gjithë shiptarëve sigurisht na vjen mirë për këto suksese dhe miliona franga që i fusin ata në xhep .  Por, sigurisht edhe më mirë do të ndiheshim sikur dëgjojmë apo lexojmë nëpër gazeta kur ndonjëri lojtar apo futbollist ka  dhuruar  për Kosovën apo Shipërinë kaq miliona  euro, kaq mijëra euro..apo kanë ndihmuar për një spital,shkollë.. apo të ndihmohen kolgët e tyre  të sportit, futbollit kur dihe se ata në cfarë kushtesh  sot  jetojnë dhe zhvillojnë aktivtetet e tyre si në Kosovë ashtu edhe në Shqipëri. Fundja, në katundine tyre të kishin rregullua një stadium për  fëmijët , Deri tash askush ka dëgjuar apo nuk është elxuar se një gjë tillë është bërë nga futbollistët tanë pos ndonjë bar-i apo restauranti  aty –këtu dikund për vete…

 

 

Dhe së fundi do shtuar se jepen e shpërndahen cmime e shpërblime, mirnjohje  e diploma…nga disa shoqata e peronalitete, madje edhe ambasadorë  për iks futbollistin të cilat mirnjohje duket se bëhen më shumë për  emër, për të dalur në opinion nga firka se janë harruar nga mediumet…

 

 

Dhe tash shtrohen pyetje se e meritojnë këtë futbollistët  keto cmime  e mirnjohje?! Pse nuk doli asnjë shoqatë, intsitucion apo ambasadorë që të jep një mirënjohje Zenedin  Zidan , Ronaldos  apo  Peles-s të cilët  në kohrat më të vëshitira u angazhuan, kontriuan, fundja duke ndërkombëtarizuar e  duke ndihmuar Kosovën, shqiptarët edhe deri në një milionë euro ?!

 

 

A thua yjet e futbollit botëror, legjenda Zenedin Zidan apo tjetri Ronaldo, Pele të cilët nuk nuk flasin ansjë fjalë shqip, cfarë zemre kanë që ndihuman në ndërkombëtarizimin e Kosovës duke dhënë edhe kontribut financira  në mposhtjen e varfërisë, për shkollat në Kosovë dhe Shqipëri  madje edhe nga një milion euro ?   

 

 

FADIL VOKRRI, kryetar i FFK: Deri tash asnjë futbollist shqiptarë në perendim nuk ka ndihmuar Kosovën ?!


 

Se si i vlerëson kontributet dhe angazhimet e futbollistëve botëror që ndihmuan Kosovën dhe Shqipërinë sikur rasti i Zenedin Zidan, Ronaldo, Pele etj…kryetari i Federatës së Futbollit të Republikës së Kosovës (FFK) z.Fadil Vokrri duke përshëndetur këto kotribute  të këtyre futbollistëve  për agjencinë informative « Presheva Jonë » ka deklaruar se   « rrugën  shembullore të solidaritetit të futbollsitëve botëror do të ishte mirë të ndiqet edhe nga ana e futbollisëve  tanë jashtë Kosovës, numri i të cilëve nuk është i paktë që luajnë sot për skuadrat e  njohura në perendim ».

 

 

Se a ka raste që ndonjë futbollsit shqiptare qoftë nga Kosova apo Shqipëria të ekt ndihmuart Kosovën apo sportin shqiptarë z.Vokrri është shprehur se « deri sot më fatkeqësisht nuk ka pasur raste të tilla. Prandaj do të ihste mirë që të ardhmen do të ihste mirë të mendojnë për Kosovën atrdheun e tyre.  Me kontributet e tyre në rendë të parë ata ndihmojnë vendlimdjen e tyrе.  Siq e tash, deri tash asgjë nga futbollistet tanë ne perendim nuk ka hy në buxhetin e Kosoves apo për sportin, futbollin kosovar. Kjo duket pak për keqardhje, sidmos kur të huajt viteve te fundit, gjatë apo pas lufte kan ndmuar Kosovën  në menyrë të ndryshmebesoj. Pra, është koha që edhe fubollistet tane në Perendim sidomos ata në Zvicer, Gjermani, France, Britani, Itali mundësisht ta ndihmojnë Kosovën, nëse e ndiejnë veten shqiptar.  Nëse jo  ndërtim apo zhvilimin  ekonomik të vemdit, siq veprojne futbollistët tjerë në botë, bile  së paku të ndihmohet sporti, futbolli ynë shqiptarë kur dihet se ne cfare kushtesh ne punojmë  në Kosovë.  Fundja mjafton të mdertojnë një stadium të vogël për rinisnë në lagjen, qytetin e tyre prej nga janë… »

 

Në fund po ju japim  deklatat e Zidanit dhe Peles të cilët folën eksluzivisht për gazetarin e  agjencisë “Presheva Jonë”  për  futbollin shqiptarë dhe kontibutine tyre në Kosovë dhe Shqipëri…

 

 

Në Gjenevë, Zinedin Zidan është ambasador i parë i OKB-së në fushatën kundër varfërisë, ai ka ndihmuar Shqipërinë me një milion franga… “Tani pas çlirimit të Kosovës, shqiptarët kanë mundësi të kenë sportin dhe futbollin me standarde botërore…”, ka deklaruar ylli i futbollit botëror, Zinedin Zidan, për agjencinë informative « Presheva Jonë »

 

ZINEDIN ZIDAN: Po, për të ndihmuar Shqipërinë, sigurisht ishte një vendim i përbashkët me miqtë, bashkëpunëtorët dhe me ekipin tim në kuadër të projektit në “Fushatën kundër varfërisë” në botë. Këtë fushatë e patëm përgatitur së bashku me kolegun tim brazilian Ronaldo, i cili, atë kohë ishte i angazhuar për Kosovën e unë për Shqipërinë. Ish-ylli i futbollit Ronaldo, asokohe sulmues i Interit dhe i Brazilit, vizitoi Kosovën, respektivisht Gjakovën, për të ndihmuar shkollën shqipe të këtij qyteti në përgjigje të fushatës së përgjithshme kundër varfërisë të udhëhequr nga programi i zhvillimit të OKB-së (PNUD). Shqipëria di që është vendi më i varfër në Europë dhe po vazhdon të vuajë nga varfëria. Kjo ishte arsyeja jonë në misionin për të ndihmuar arsimin shqiptar dhe të fëmijëve të të gjithë rajonit, si pjesë e Europës. Ishte një projekt tejet serioz për të ndihmuar një shkollë në gjuhën shqipe.

 

 

PELE : Shqiptarët, të rinjt janë futbollist të mirë..të cilët këtë e kanë dëshmuar dhe po e dëshmojnë sot në shum ekipe botërore jo vetëm në Zvicër por edhe më gjerë. Unë jam i gatshëm të ndihmojë fotbollin shqiptarë, nëse  një gjë e tillë më kërkohet. Stafi im madje është i gatshëm të kontribuoj edhe me ndihmesa tjera të kuadrove, me trajner apo këshilltarë të futbollit nga Brazili që edhe Shqipëria të ketë nesër futbollistë dhe ekipe më të mira dhe të përsosura.

 

 

Ronaldo and Zidane are supporting educational activities in Kosovo and Albania as part of the UNDP “Teams to End Poverty” campaign.

 

French soccer star Zinédine Zidane was appointed a UNDP Goodwill Ambassador in March 2001 to help countries reduce poverty and support their efforts to achieve the Millennium Development Goals. Mr. Zidane first collaborated with UNDP in September 1999 when he and another soccer superstar, Ronaldo, launched the UNDP mobilization campaign, “Teams to End Poverty” which appeared in an advertisement carried pro-bono by more than 150 media outlets throughout Europe, inviting people, businesses and institutions to get involved in anti-poverty actions locally or internationally. Zinedin Zidan  himself chose to support an education project in Albania, one of Europe’s poorest countries.

 

 

Football superstar Ronaldo visits a school in Kosovo

The Brazilian international football star Ronaldo was in Kosovo to launch the UNDP campaign “Teams to End Poverty”. In Gjakovë (Kosovo), Ronaldo personally handed over a $30,000 cheque to provide teaching materials for a primary school run by the NGO Caritas Belgium.  Improving  access to education is one way we can end poverty. Educational programmes and vocational training  will make it easier to create and find jobs, improve health care, farming and trade, as well as developing opportunities for men, women and children.

 

In 1999, Ronaldo launched the UNDP global mobilization campaign called Teams to End Poverty, donating a cheque for the rehabilitation of a school in Kosovo. As Ambassador, Ronaldo will use as many public occasions as possible to bring home the message that everyone can contribute to the fight against poverty and that even small actions can make a world of difference. He was in Kosovo in September 1999 to launch UNDP’s global mobilisation campaign “Teams to End Poverty” and set the example by donating a cheque for the rehabilitation of a school in Gjakovë.

 

Ronaldo’s visit to the school brought joy and excitement to the many students present. Previous to his visit, a drawing contest was organized and the best drawings were reproduced on the walls of the school. Ronaldo signed one of the paintings of the fresco and that part soon became a “hallowed” place of the school playground.

“No one should be doomed to a life of poverty, whether by birth or as a consequence of war,” says Ronaldo. “I am particularly concerned that every child has the possibility to have an education to be equipped for life, although there are also many other ways to help. I want to say to people that we can all do something to help others improve their existence.” Ronaldo’s club, Inter-Milan, supported his trip to Pristina.

——————————————–

JA EDHE KOMENTET E JUAJA:

 • · · Partager
  • 250 personnes aiment ça.
   • Blerim F Ajredinimirrr e ka fadill vokriii shka karin nuk ndihmojnn lojtart e kosoves qe jan jashtt VALON BEHRAMI GRANIT XHAKA XHERDAN SHAQIRI POJAV QI PEDERAT E NANESS VEQ PER BOTHEN E VET MENDOJN qifshaaa shiptarin e nanes he :@:@:@:@

    il y a 8 heures ·
   • Perparim Haxhijasuksese dili je legjent i fudbollit duhen gjin si ti suksese ne te ardhmen

    il y a 4 heures ·
   • Atedhe Shatripershendetje Blerim e shef se qa behet me Kombetaren e Shqiperis?as ne Kosov nuk mundet me funkcionu deri sa te jan kta njerz ne Federet.Me keqardhje po te tham po ashtu esht Realiteti esht e dhimbshme nje rast konkret une isha i pranishem ne Pejé kur u shite loja per 75 Euro at nuk^mundet askush te ma mohoi se kam pa me syt e mi e e kam degju me vesht e mi.

    il y a 3 heures · · 1
   • Atedhe Shatritjetra esht se nuk ki rend as rregull nuk ki siguri as per vendst po as per mysafiret per momentin jemi komplet te deshtum.e gjith kta Talenta se i kemi

    il y a 3 heures · · 1
   • Klan Faton Bogdani

    tlumt ajo goj o Atdhe Shatri, qfar korrupcioni e qfar banditash kena te na duhet me u cudit qysh nuk po bahet luft, e le ma me pas naj lige me kapacitet evropian ose ni kombtare t´futbollit, po tana lojt nja mas nja ti shesin, se ata qe sdi…
SHPËRNDAJE