DISKRIMINIMI I MUSLIMANËVE NË EVROPË DHE KOSOVA

Prof.Dr. Shefqet KRASNIQI

            

          Përfshirja e qeverisë së Kosovës në vërejtjet për diskriminim në baza fetare na habitë edhe më shumë kur dihet fakti se për këtë çështje ka pasur edhe protesta disa herë dhe ato janë përcjellë dhe shfaqur në media të ndryshme botërore.

 

 

Me gjithë tolerancën që hasim gjithandej nëpër vendet evropiane, me gjithë demokracinë dhe garantimin e lirisë së të shprehurit si dhe mbrojtjen e të drejtave kombëtare dhe fetare, me gjithë thirrjet e shumta të organizatave të ndryshme qeveritare dhe joqeveritare, duke përfshirë këtu edhe OKB-në, për të krijuar një klimë tolerance dhe për të demonstruar një respekt të ndërsjellë ndërmjet komuniteteve etnike dhe fetare, me gjithë këto, prapë, diskriminimi ndaj myslimanëve nuk di të ndalur. Thuajse demokracia dhe këto vlera nuk nënkuptojnë edhe myslimanët. Ato, siç demonstrohen praktikisht, janë ekskluzive vetëm për perëndimorët.

Kjo gjendje, me tërë këtë kapacitet mjerimi që ka, prapë nuk është për dëshpërim. E them kështu duke patur parasysh se Allahu i Madhëruar cakton shkaqe që e vërteta për Islamin dhe myslimanët, pavarësisht inatit dhe mërisë, urrejtjes dhe smirës së jomyslimanëve, të del në shesh pikërisht nga jomyslimanët, ata që të paktën nuk janë zhveshur nga njerëzia dhe humanizmi si shumë bashkëkombës të tyre (jomyslimanë.) Jo rrallë dëgjojmë zëra kundër këtij diskriminimi dhe këtyre padrejtësive, qoftë nga figura me ndikim, qoftë edhe nga institucione dhe organizata. Para pak ditësh, Organizata për Mbrojtjen e të Drejtave të Njeriut, Amnesty International, me seli në Londër, publikoi një raport rreth diskriminimit dhe shkeljes së të drejtave të muslimanëve në disa vende evropiane, duke filluar nga e drejta fetare e deri tek të drejtat tjera si qytetarë: arsimi dhe punësimi me theks të veçantë.

Organizata në fjalë u bëri thirrje disa qeverive evropiane të bëjnë më shumë për të sfiduar stereotipat negative dhe paragjykimet kundër Islamit në vendet e tyre. Raporti më tepër u fokusua tek ato vende që ndalojnë bartjen e shamisë ose në mbajtjen e simboleve fetare nëpër shkolla. Njëri nga ekspertët e kësaj organizate, Marco Perolini, shprehet duke thënë: “Në vend se ti luftojnë këto paragjykime, partitë politike dhe zyrtarët publik shumë e më shpesh i kanë lënë pas dore në kërkimin e tyre për vota”. Diskriminimi vërehet më shumë tek gjinia femërore për shkak të bartjes së shamisë, por këtij diskriminimi nuk i shpëtojnë as burrat për shkak të bartjes së mjekrës, ku jo rrallë herë edhe shkarkohen nga puna.   Punëdhënësve u është lejuar t’i ndalojnë simbolet fetare ose kulturore për arsye se ato do të fyejnë klientët ose ato bien ndesh me imazhin e kompanive të tyre. Organizata Amnesty tha se kjo është në kundërshtim të drejtpërdrejt me ligjin e Bashkimit Evropian. Eksperti Perolini shton duke thënë: “Legjislacioni i BE-së i cili ndalon diskriminimin në bazë të fesë apo besimit në fushën e punësimit duket të jetë i padobishëm nëpër Evropë përderisa ne jemi duke parë një normë më të lartë të papunësisë në mesin e myslimanëve.”

Është interesant se kjo organizatë në raportin e saj nuk cekë diskriminimin dhe shkeljen e të drejtave që ju bëhet muslimanëve në Kosovë, kur dihet fakti se Kosova, edhe pse ka 96% të banorëve të saj autokton me përkatësi myslimane, zë vendin e parë në Evropë me shkeljen e të drejtave të myslimanëve, në veçanti të femrës myslimane të cilës po i mohohet e drejta e shkollimit dhe punësimit vetëm për shkak të bartjes së shamisë. Mos përfshirja e qeverisë së Kosovës në vërejtjet për diskriminim në baza fetare na habitë edhe më shumë kur dihet fakti se për këtë çështje ka pasur edhe protesta disa herë dhe ato janë përcjellë dhe shfaqur në media të ndryshme botërore.

Si do që të jetë, ne do vazhdojmë edhe më tej ta ngremë zërin për t’i fituar të drejtat tona elementare dhe për ta larguar njëherë e përgjithmonë diskriminimin fetar që po bëhet në Kosovë. Po kështu do të punojmë që të vëmë kontakte edhe me këtë organizatë për të pasqyruar gjendjen e vërtetë të lirisë dhe të drejtave të individit, duke mbetur me shpresë se në raportet vijuese të saj, organizata do ta përfshijë edhe Kosovën, dhe kësisoj, raporti i saj do të jetë një trysni ndërkombëtare për garantimin dhe ushtrimin e lirive dhe të drejtave të myslimanëve në Kosovë.

Me rrespekt
Shefqet Krasniqi


11 Komente

 1. rejo, May 2, 2012:

  oooo ti je shqiptar o pis e allkebb i somalezve  , ne jemi shqiptar 95 perqind e jo musliman si ti me mjekerr pa la e me fol keq per nan terezen e per heroj tan

 2. Ismaili, May 8, 2012:

  [email protected] gomar qenke,perpos qe jemi musliman 95% jemi edhe shqiptar, muslimanizmi i
  i kalon kufijt kombetar o hajvano,feja islame eshte e shtrir nepre shume kombe te botes.

 3. Besnik, May 7, 2012:

  Ky njeri eshte ma i rrezikshem per shqiptaret se Beogradi. Me Beogradi i kemi punet e paqta – armik i hapun e ky eshte armik i rrezikshem

 4. Bek_fin, May 7, 2012:

  o jav hanget dreqi ato mikrra qe jini ba sikur qet neper burllog .o tradhtaret e kombit.ju merni lakmi talibanve o faqezi.ato mikrra qe i lshoni menremethan ,me falni ne shprhje .lexus te nderuar ,kta meritojn mojav pshurr ato mikrra.mojav mar baglat e gjave o movaj ba mamir ato mikrra me ta.jav thivsha ato mikrra.nuk muni me majt fen pa mikrra.o talobanet e mutit.me falni per kto shprehje ju te nderuar lexus.po ju them njigje qe ktyne mjekrroshave kosova komeja pa sherrin ju betohem.

 5. Armend_salihu, May 7, 2012:

  Po qfar musliman o Qymyri sibovcit si hala te vje era qymyr more idiot e jemi ksi apo jemi asi ik kqyri punet tua sa se hangre naj far dajaku apo ku ta di un diqka tjeter.Kur ish shkau ne kosove ku ishit bre majmuna,e tash kili vili hupni more hiqa.

 6. Shpend1949, May 7, 2012:

  Turpi ma i madhe per KOSOVEN si shtet, kur nji antikombetar nji armik i popullit shqiptar duhet me kritikue Qeverin. Po kush eshte tue diskriminue muslimanet more hor, po ti je duke diskriminue dhe poshtrue popullin shqiptar qe mjerisht, fatkeqesisht je pjell e keti populli. Shefqet faqeziu duhet te denohet me burg te perjetshem per propagandizimin e vllavrasjes, po a e din ai se ne vllazer i kemi shqiptaret katolik e ortodoks, s’kemi asgje te perbashket me turqi apo arap ani pse fatkeqesisht na ka ba turku me zor musliman. Nuk kam asgja kunder muslimaneve dhe askusjt por me kusht qe te na lajne rahat ne punen tone. Po a e din ky faqezi se sa gjak u derdh me qindra vjet per shtet te pamvarur SHQIPTAR, e jo shtet musliman fundamendalist. Me kushtetut te gjithe njerzit qe jetojne ne Kosove kan te drejta te barabarta, e ju doni vllavrasje, doni me e ba Kosoven shtet musliman. JO JO kurr as mos anderroni. Vertet turp turp i madh per Qeverin e Kosoves qe lejon kesi njerz me jetue ne Kosove, shko, IK prej Kosove Shqefqet faqeziu ik..

 7. Beni82, May 8, 2012:

  ooooooooooooo barbona po Adem jasharin a se keni me mjeker ju barbona njerez te trash qe folni e nuk dini se cfar thoni

 8. Ismaili, May 8, 2012:

  Bravo Shefqet veq perpara se ua plase zemrern ktyre derrave  ateista dhe komunistave.Shiqoj komentet e tyre sa te ulta lane sepse kta derra jan e jo njerz.Vazhdo shefqet se do ti kercitish si kokrren e kripes ne zjerm.Ke qene luftar ne luften per qlirimin e kosoves nga barbaret Serb, ndersa sot ne liri prap po
  lufton kunder barbarve shqipfolsa ateista e muta qe flliqin token tone te lar me gjakun e deshmorve.

 9. [email protected], May 8, 2012:

  ni pytje kam Prof, DR Shefqet KRASNIQI sa zotna jan se sipas juve qe po folni po me dalin dy edhe qysh mendoni ju 1 ni zot per katolik edhe  2 ni zot per mysliman                                                zoti i muslimanve po thojka me hi ne havale femra edhe mashkulli me nshu mjeker edhe pantolla te shkurt  e per katolikt asht zoti ma tolerant  po ma se marr per ju qe jeni Prof Dr  o hoxh

 10. trimi, May 8, 2012:

  o adem jashari ju qift rrobt e shpis juve edhe ti q epo thu feja e kalon kombsin kurr jo o pis o shqiptar muti feja kurr nuk ta kalon kombesin e sa per adem jasharin duhet me dite mir se nuk e ka pas mjekrren qe u kan musliman po per tu masku nga te tjeret o katunar

 11. Gimi, May 8, 2012:

  O folni folni bre islamofoba se edhe naj dite gjuhen kemi me ju shti me perbi!!!

Komentoni