ADEM DEMACI: I bëjë me dije Qosjes dhe Beogradit, asnjë pëllëmbë tokë Kosove Serbisë !

«Rexhep  Qosja nëse ka dikund naj copë tokë, naj truell  të vetin t’ja japin Serbisë, ne nuk mund ta mbajmë atë. Por,  ne ja bëjmë me dije Serbisë dhe këtij Qosjes tonë se Kosova asesi nuk ka asnjë pëllëmbë për  t’i dhënë falë Serbisë…Beogradit , ja përkujtojmë se Serbia na ka borxh dhe sot atje  kemi  edhe një Kosovë e gjysëm  nga Presheva deri në Nish, te Molla e Kuce dhe ato janë toka shqiptare.  Dhe nëse ky serbi  mundet  me i mbajtur me zor, t’i mbajë…Sikur Kosovën  a mundi ta mbante..” ka deklaruar në intervistën ekskluzive për agjencinë informative kombëtare « Presheva Jonë » veprimtari i shquar z.Adem Demaci.

 

Preshevë, 20 shkurt /AIK-Presheva Jonë

 

Ideja e Rexhep  Qosjes lansuar  para ca ditësh në agjencinë informative kombëtare « Presheva Jonë «  që veriu i Kosovës t’i jipet serbisë, e Lugina e Preshevës Kosovës… aq sa kishte johonë të madhe po aq kishte edhe kritika nga radhët e politikajve dhe intelektualëve sikure dhe nga faktori ndërkombëtar.  Veprimtari i shquar Adem Demaci jo vetëm që nuk pajtohet me Qosjen por  thotë se Serbia dhe Qosja vetëm  mund të kshyren kah dielli, sepse Kosova nuk ka asnjë pëllëmbë tokë me dhanë falë.

 

« Po cfare Veriu me dhanë Serbisë oj ti « Preshava Jonë »,  a je n’mend, po ku ka sot Kosova me dhanë tokë falë për Serbinë ?! Po a e dini ju se Serbia na i ka borxh tokat tona deri në Nish.  Kosova, jo që nuk do t’i jap Veriun, por sikur  Mitrovica ashtu edhe Lugina e Preshevës janë dhe do të jenë pjesë të  Kosovës.  Rexhep  Qosja nëse ka dikund naj copë tokë, naj truell  të vetin mund t’ja japin Serbisë, ne nuk mund ta mbjamë atë, por ne ja bëjmë me dije Serbisë dhe këtij Qosjes tonë se Kosova asesi nuk ka asnjë pëllëmbë për  t’i dhënë falë Serbisë…Serbia na ka borxh  dhe ajo  herdokurdo duhet shqiptarëve t’ju kthej tokat e veta . A e dini një fakt se Lugina e Preshevës sot është pjesë e “Serbisë së madhe” ku Serbia, herë me luftra e herë me me tinzija, me dhunë e me presion e ka tkurrur Kosovën për gati cdo 20-30 vjet duke e shtyer  gurin e megjës prej Nishi, tek Molla e Kuce.. ngushto e ngushto deri në Leskoc, shtyej e shtyej deri në Vranjë e sot e ka prurë  gurin e megjës me sukses deri në Medvegjë dhe dëshiron t’i mbajë sot me zor edhe Preshevën edhe Bujanocin e banuar me shumicë  Shqiptare, që në fakt dikur edhe Medvegja ishte e banuar me shumicë, që sot atje janë apo nuk janë 500 shqiptarë ?! ..

 

Në vazhdim z.Demaci pohon se Serbia i ka borxh Kosovës për tja riktyher trojet e veta etbnike deri në Nish të ozurpuara me luftra e dhunë…”Beogradit , ja përkujtojmë se Serbia na ka borxh dhe sot atje  kemi  edhe një Kosovë e gjysëm  nga Presheva deri në Nish, te Molla e Kuce dhe ato janë toka shqiptare.  Dhe nëse ky serbi  mundet  me i mbajtur me zor, t’i mbajë…Sikur Kosovën  a mundi ta mbante..” ka deklaruar në fund  veprimtari i shquar z.Adem Demaci për agjencinë informative kombëtare « Presheva Jonë »

—————————————————-

 

“PRESHEVA JONE” ME ADEM DEMACIN: RRIMË SHTREMBËRT E FOLIM DREJTË: 17 PYETJE PËR TE, 17 PËRGJIGJE PËR JU…

EKSKLUZIVE: Baca Adem duket se sivjet ka vendosur ta pres ditëlindjen në mesin e bashkëatdhetarëve tanë në Zvicër, i cili më 26 shkurt të vitit 2036 i mbush plotë 100 vjet. Urime baca Adem 100 vjetorin ! Pra, Adem Damaci  drejues i parë i UCK-së, “Mandela” i Kosovës, veprimtar i shquar i rezistencës shqiptare kundër serbëve flet ekskluzive për agjencinë informative kombëtare “Presheva Jonë” nga ditët e para në burgjet serbe, nga “gjarprinjtë” e djeshëm e deri tek “gjarpinjtë” e sotëm të Kosovës. Se sa është i kënaqur me situatën në Kosovë pas katër vitesh “pavarësi » dhe 100 vite tjera “pavarësi” të shqiptarëve në Gadishullin Ilirik, veterani i shquar Adem Demaci në këtë intervistë të gjatë, në dy vazhdime duke ju përgjigjur 17 pyetjeve, ai i  përgjigjet ideve të Rexhep Qosjes për coptimin e Kosovës,  flet për Veriun  e Kosovës, për Luginën e Preshevës si dhe për atë atë pse Kosovës (nuk) ju deshtën demonstratat e vitit 1981. Veprimtari Demaci në këtë intervistë flet edhe për bashkimin kombëtar. Sa i përket Luginës,  ai shpjegon edhe për atë, se i duhet apo jo shqiptarëve Këshill Kombëtar Shqiptarë ? Në vazhdim të kesaj interviste eksluzive z.Adem Demaci flet edhe për negociatat mes Kosovës dhe Serbisë si dhe takimin eventual mes Thacit dhe Tadic, për  rolin e Eulex dhe nderkombëtarëve në Kosovë, për Zvicrën dhe diasporën shqiptare, për Albin Kurtin dhe “Vetvendosjen” e tij,  si dhe për romanin e tij  « Gjarprinjt e gjakut” pas 55 vjetësh…Pra për të gjitha kto dhe shumë cka tjeter me interes kombëtar e ndërkombëtar që z.Demaci i flet për herë të parë në këtë intervistë, mund të lexoni nesër në dy vazhime vetem në agjencinë informative kombëtare “Presheva Jonë”. Pra, qëndroni me ne për të njohur më mire vetveten dhe kombin tonë…Deri nesër ju priftë e mbara, siq thotë baca Adem !…


14 Komente

 1. ardian, February 20, 2012:

  qashtu bac Adem..se serbofili han me goj..ska kanalizim qe mundet me perbi..as ni pllam tok sban me fal..presheven duhet me nxjerr me luft.

 2. Vehbiu nga Australia, February 20, 2012:

  Baaaaacë mbahu e goja t luimtë ke qini, je do të mbetesh. hallall lume shiptaria që të kemi. mos me të pas pasur tie, na kishin hangër deri tsh qent..krejt Lufina, Kosova e sqhipnia jemi me ty…Nëno mos ke firkë se ka shqiopatrët në Austarli e Amerikënë kyrfe me ADEM DEMACIN !!!..

 3. drini preshev, February 20, 2012:

  he mor baci adem po aje mor vlla tuepa se qka PO DOJN MENABO PODOJN MENA MAR SYT EMENALON VETULLAT ASHIFET ME VETULLA UNE NUKEDI SE DIKUSH SHEH ME VETULLA..PRESHEVA EKA SHERRIN AQ TMALL SA ETRAZON BALLKANIN PER 24.OR PO TAKEN MEDIJE TEGJITH KOJSHIT PER RRETH SE NA JA TRUBLLOJMI UJIN SHUM SHPEJT JEMI GATI BACI ADEM JASOD JA KUR NUK TE LEM SE POTE PREMTOJM. PAQFAT E ZOTI TA DHAVT SHENDETIN.

 4. Burim, February 20, 2012:

  I madh je baca Adem.

 5. SADIKU, February 20, 2012:

  MJER POPULLI SHQIPËTAR QË KA NJERZ SI QOSJA ! PËR FAT TË KEQ POPULLI SHQIPËTAR KA SHUM NJERZ INTELEKTUAL SI QOSJA. SHOKËT E TI E KAN SJELL NË KËT GJENDJE POPULLIN SHQIPËTAR NË KËT GJENDJE KU JEMI SOT.

 6. orrli, February 20, 2012:

  a boll mir i paske than qosiqit se ky klysh bushtrre nuk ka te ndalur duke punuar me shki bashk me kata klysht tjer hashim magjupin e

 7. iliri, February 20, 2012:

  Qka ju ka gjetë more Juve?! Njani thot kështu, tjetri ashtu e Serbia po i realizon planet e veta?! Merri me njani tjetrin KOT?! Turp?! Por edhe nuk është qudi?! Shqiptaret janë të njohur me u marr me punë të KOTA?! Kthenju realitetit more shqipërtar………………

 8. Leka, February 20, 2012:

  Marre po me kon me dit ti se ku ashte molla e kuqe e kishe vnu gurin atje e jo me llopatit neper ODA te Bujanovcit po mjaft pash besen se aij sebofil e ju pak ma i zi se aij kape njerin e kaij nanen tjetrit te gjithe goijmdhenj njeri si kupton te gjithe vjedhin e ne funde te gjithe te pastert po le pash zotin se edhe femija e din ku jan mexhat shqiptare jo vetem ADEMI por qfar me bo populli i mjer ? me pi qaij e me lexu shtypin qe juve jua mundeson me Tregu perralla te dimrit. edhe ashtu ftohet na ka qellu.

 9. tnt, February 20, 2012:

  baca adem te pershendes dhe dua ta them se pikrishit ju jeni personi qe mu mi ke dhen kuptimin me te mir fjales patriot. por me duhet te them nje preng se sot kam ndjenjen se ju figurat me te me dha te kosoves ne nje menyr po i qitni pluhur syve kti populli te vuajtur qoft edhe pa dashje 1
  1 rexhep qosja qe shum nga ne e njohim si fanar per ne del e thot se duhet te behen ndrrime teritoresh (tokash)shqiptare d.m.th jep tok shqiptare per tok shqipetari.
  2 ju baci adem delni e mroni njerez qe dita dites po e humbin edhe at qe e arritem fal sakrifcave je vetem te dy ademave te medhej te kti popuuli madje i quan si te pazavendesushem.
  kujt ti besojm ne ,kend ta degjojm ne
  dhe ktyre vllezerve nga presheva e jon u bej thirrje qe gjat bashk bisedimit me ju tua shtrojn pytjen per kompromisin e sotem te hashim thaqit per perfaqsimin e kosoves ne mbledhjet rajonale,ket pergjigje e pres me pa durim
  flm….

 10. toni, February 20, 2012:

  o moskofsh fukara ja thaci ni cop buk fukaras e tash ka po i fryn po e con per ni penzion e hupi gjith karriewren e vet damaci tash thaci edhe republiken ia dhuroi serbit marriiiiiiiiiiiii trathti………..

 11. kedkad, February 20, 2012:

  e mor baca adem po ta za shum per te madhe keto fjal te mdhaja qe po i thueni po e kundershton qosjen e nuk po e kundershton ata qe eshte ne vend ku duhet me marr vendime po si duket ti ka lye syt me balet e nuk po sheh po pikerisht ky kryeminister eshte tue humbur kosoven e ne kofsh asi burr qe sa shum po flet se kosova ka kufinjet deri ne nish atehere duhet medal me fol dhe me organizue dhe me protestue se thaqi ja dha kosoven serbise edheata qka e fituem ,pra ishkeli luftetaret e uqk edhe nderkombetaret dhe ameriken e tani ju dilni dhe e ngritni ket njeri dhe e bani pengamber,pra nuk e di a shifi shka po ndodh ne kosove apo vetem po folni me i ndihmue hashimit dhe me humb vemendjen popullit se qka po ndodh pra zoti na drejtoft neve shqipetarev se spo di qka te them,pra deklarat tua nuk jan aspak ma te mira se te ktiqosiqit po per ket te fundit e dim se ky edhe gru esht be e leje per tjete

 12. Detari, February 21, 2012:

  Baca Adem eshte i njohur per tregim te endrrave dhe perrallave lirike Molla e kuqe deri te Nishi a ka te beje kjo me ndonje realitet te mundshem qoft edhe vetem ideor. ka harruar baca Adem se brenda nje Muaji mbi 1 milion shqiptar e paten leshuar Kosoven nga trimeria e madhe dhe mundesia qe ti largojm serbet nga Kosova . te enderrosh dhe te tregosh perralla eshte diqka tjeter ndersa veriu per luginen e presheves eshte realiteti i vetem i mundshem .ndersa Adem Demaqi duhet te kerkoje edhe me tutje territoret nga shtrirja ilire me kufijt lumin Sava ne veri
  e deri ne qameri ne Greqi une nuk kuptoj se si Adem Demaqi edhe pas shum kaq viteve nuk ka arritur ta prek realitetin e mundshem .

 13. Dani, February 21, 2012:

  Pershendetje Bacin Adem,metvertet kam shum rrespekt per Bacin,por kur ndegjoj ksi Fjal te mdhaja,dhe pun te vogla,un habitna me Temadhin Adem,kur thot deri ne nish te molla e kuqe,po besa edhe Nana jeme 80,vite edin. por si mequar shqiptar me jetuar ne nish,un mendoj kta patriotat ton duhet me shkuar atqe me jetuar te paret,un dote shkoj i 2 me familjen time,dhe saiperket Medvegjes,ku thot se kaqen me shumic Shqiptare,dhe tash kan mbet vetum 500,shiptar.por kush asht Fajtor ?? juv Lutna Fjala te Vogla e pun Temdhaja.Tfala Shqiptarve te Kosoves Lindore.

 14. Xiki nga Nasalca, February 23, 2012:

  Jo po shum lete e ka baca Adem ne kerkojm dej nish; ne keshtu duke kerkuar po mbetemi pa hiq fare idealizmat nuk shiten mo aq lir sa dikur.Qosja ka then nje realitet qe i perket kohes se tashme e ishalla e mrrin baca Adem edhe Qosja se nese ndahet veriu mund te humbet edhe lugina por prap dot thojn jo mor un skam than ska dert kto jan infuzione per mbetje ne politika ditore

Komentoni