Dacic: Rikthimi partisë së Riza Halimit në pushtet, mund të stabilizoj situatën në Bujanoc

Kryeministri serb dhe lideri i SPS Ivica Daçiç  tha sot se qeveria  e tij do të ket ndryshime si në Leskoc ashtu edhe në Vranjë e Bujanoc, pa prekur Preshevën. “Partia e tij (PVD) mund të vijë në pushtet në Bujanoc, sepse kjo do të ndikojë në stabilitetin politik në Serbinë jugore…”, ka deklaruar sot në Vranjë njeriu numër një i qeverisë serbe, duke mbrojtur Riza Halimin, njofton agjencia informative “Presheva Jonë”

Preshevë, 15 shtator

I pyetur nëse ai do të bëj ndryshime në qeverisjen e koalicionit në Bujanoc për shkak situatës alarmante në komunë, Daçiç tha se në aspektin e sigurisë, sigurisht jo.

“Interesat politike që janë të ndryshme meqë atje kemi situata konfuze. Riza Halimi, një  anëtar i parlamentit serb, dhe nuk merr pjesë në qeverinë lokale, dhe që në vetvete shkakton jostabilitet politik”, ka thënë Daçiç.

. “Partia e tij (PVD) mund të vijë në pushtet në Bujanoc, sepse kjo do të ndikojë në stabilitetin politik në Serbinë jugore…”,ka deklaruar ndër tjera sot  në Vranjë njeriu numër një i qeverisë serbe, duke mbrojtur Riza Halimin, njofton agjencia informative “Presheva Jonë”

2 Komente

  1. sadik sadiku, September 15, 2012:

    Deklerata e sodit e kryeministrit te Serbis,Ivica Daçiq, e qarteson,dhe shum kethjellt i tregon e tere anetaresise, dhe simpatizueve te PVD,s,se cili paska qen dhe eshte, orjentimi politik i Riza Halimit.Kjo deklerate i shlyen te gjitha dilemat,te ata te cilet qe 22 vite nuk e kuptonin liderin e tyre se ne cilen rruge po e ngiste veturen e blinduar.Ja pra sot behet e kjarte, se pa politiken e Riza Haimin, nuk paska stabilitet ne jugun e Serbis.

  2. Mali, September 16, 2012:

    “Prinudne mere ” Masa te perdhunshme me ne krye Halimin dhe ne shpine te tije Dacicin dhe Nikolicin perkatesisht pasardhesin e Milosevicit dhe Sheshelit dhe klyshin e tyre Halimin ,
    por duket se Dacici ka harru se pushtetin lokal e zgjedhin banoret e bujanocit dhe Presheves e jo Dacici me Nicolicin
    koha e Milosevicit kur ne gjithe Kosove kishte qeveri te perdhunshme ka mbaruar

Komentoni