Mjekja e njohur i shkruan anestezistit qe i vdiq pacientja: Mos ik, mos ik, or mik.

Nga Lida Shosha   Qendro, mos ik, Miku im Tefik   Pas 25 vitesh pune, nuk e mendoj dot qe je i shtrire ne ate shtrat, me nje tub qe … Vijon

 

Qepa e kuqe, aleati magjik që parandalon këputjen e flokëve

Shpesh dëgjojmë të thuhet se flokët janë gjysma e bukurisë për një femër, por nëse bien shpesh dhe nuk ka fortësinë e shkëlqimin e duhur mund të bëhen burim stresi … Vijon

 

Efekti jetë-shpëtues i të qenit i/e martuar

Martesa nuk është e mahnitshme vetëm se keni një partner të jetës dhe i keni punët më lehtë për financa, por është e mahnitshme edhe për faktin se mund t’jua … Vijon

 

‘Fluturat anti-stres’: Çfarë janë dhe pse krijojnë varësi?

Nëse nuk keni fëmijë apo internet, atëherë ndoshta ju ka ikur ‘çmenduria’ e re e cila ka pushtuar vëmendjen e të gjithë të rinjve.     Fluturat anti-stres (Fidget Spinners)janë … Vijon

 

Mbroni mushkëritë tuaja me këtë recetë të thjeshtë

Sëmundjet të tilla si astma, bronkiti dhe të tjera që më së shumti mundojnë mushkëritë e njeriut, gjithnjë rënkojnë tek personat që pinë sasi të tepruar apo tymosin cigare.   … Vijon

 

Ushqimet që shkaktojnë rrahje të shpejta dhe të çrregullta të zemrës

Sëmundjet kardivaskulare njihen ndryshe si vrasësit e heshtur dhe shumë faktorë ndikojnë në përkeqësimin e shëndetit të zemrës. Stresi, ankthi, anemia, frika madje dhe disa lloje medikamentesh mund të shkaktojnë … Vijon

 

Këto janë objektet shtëpiake që na sëmurin çdo ditë

Harxhoni pafund para duke blerë produktet më të shtrenjta larëse për mirëmbajtjen dhe higjienën e shtëpisë, por pavarësisht kësaj shumë prej aksesorëve të shtëpisë vazhdojnë të mbeten çerdhe të hapura … Vijon

 

Shkenca: Ekspozimi i fëmijëve ndaj teknologjisë ndikon në aftësinë e tyre tek të shprehurit

Nëse më përpara fëmijët qanin kur u merrje lodrat nga duart, tani qajnë kur u merr celularin.   Ndonëse prindërit mahniten pas aftësisë që ka një i vogël për të … Vijon

 

Këto janë ushqimet ideale që duhen përdorur për të mbajtur trurin në formë

Për ta mbajtur mendjen aktive kundër plakjes, mund të zgjidhni disa ushqime specifike, të cilat janë në gjendje ta mbajnë trurin të ri për një kohë shumë të gjatë. Njihuni … Vijon

 

Simptomat e hershme, të cilat do të zbulojnë që keni probleme me zemër

Nuk janë të gjitha problemet e zemrës paralajmërimi qartë i simptomave, siç janë dhembja e padurueshme në gjoks dhe humbja e vetëdijes.   Pra, është me rëndësi të dëgjoni organizmin … Vijon