Kryetari Kamberi: Bujanoca do të avancojë administratën nga projekte të BE-së

Preshevë, 27 shkurt  -Sot në Beograd është nënshkruar memorandum-bashkëpunimi me 20 komuna (nga Lugina mori pjese vetëm Bujanoca) të cilave u sigurohet mbështetje në avancimin e resurseve njerëzore, projekt që … Vijon

 

2 milionë € për Luginën e Preshevës nuk i dha as Serbia as Trupi Koordinues i Stankovicit por BE. Liderët falenderojnë Brukselin

Preshevë, 27 shkurt  -“Rreth 2 milionë euro Trupi Koordinues ndanë mjetet për Luginë të Preshevës për vitin 2017..” shkruajten mediat ne Serbi duke ju referuar  nje njoftimi te Trupit Koordinues … Vijon

 

Veprimtari 81-vjecar nga Lupçi flet në OKB për demonstratat e 81-ës…

Veprimtari yne i shquar Adem Deamci ne OKB me gazetarin e ATSH-së dhe agjencise e lajmeve “Presheva jonë” Nefail Maliqin: Marsi i Vitit 1981 – Dallëndyshe jo vetem e pranverës … Vijon

 

Jonuz Musliu homazhe tek komandanti i UCPMB-së Fatmir Ibishi në Koncul

Ish-drejtori i Këshillit Politik të UÇPMB-së, Jonuz Musliu me ish-bashkëluftëtarë, kanë përkujtuar komandant Fatmir Ibishin duke bërë homazhe tek vendi i rënies së tij, në fshatin Konçul.   Bujanoc, 26 … Vijon

 

Një çerek shekulli nga Referendumi për bashkim me Kosovën. Presheva ende nën Serbi

Pikërisht, më 1 dhe 2 mars shënohet 25 vjetori i Referendumit për Autonomi Politike e Territoriale, me të drejtë bashkimi me Kosovën, kur atëbotë Shqiptarët e Luginës së Preshevës qenë … Vijon

 

Një delegacion nga Presheva të prirë nga prof.Sevdail Jakupi, imam dhe Kryetar i Bashkesisë Islami në Kosovën Lindore vizitë në Bruksel

Bruskel, 24 shkrut  -Me ftesë të vëllezërve tanë në Diasporë, nje dfelgacion nga Preshve i prire nga Kryetari i Këshillit të Bashkësisë Islame ne Luginë , prof. Sevdail ef Jakupi … Vijon

 

Penda e Bushtranit e pushtuar nga Bora, akulli dhe mjegulla..

Lugina e Presheves ka dy penda te medha..Nje ajo ne Rhaovice dhe kjo ne Bushtranë. Penda e Bushtranit diteve te fundit, sqi po e shifni ne foto (derguar nga Naim … Vijon

 

Dveri serb kritikon vizitën e Nishanit, por e “njeh” Kosovën me gjithë Preshevën

Preshevë, 23 shkurt  -Lidhur me vizitën e paralajemëruar te presidentit shqiptar Bujar Nishani në Bujanoc me 7 mars permes agjencisë së lajmeve “Presheva Jonë” ka reaguar edhe lëvizja serbe “Dveri” … Vijon

 

DVERI reagon për vizitën e Nishanit: Vucic, Lugina e Preshevës është Serbi!

Preshevë, 23 shkurt  -Lidhur me vizitën e paralajemëruar te presidentit shqiptar Bujar Nishani në Bujanoc me 7 mars permes agjencisë së lajmeve “Presheva Jonë” ka reaguar edhe lëvizja serbe “Dveri” … Vijon

 

Medvegjë: “Bata Energu” e interesuar për ndërtimin e elektranave solare dhe fabrikës së peletit

Komunën e Medvegjës gjatë së martes e kanë vizituar përfaqësuesit e kompanisë “Bata Energu” nga Nishi, me ç’rast kanë shpalos planet e veta për ndërtimin e elektranave solare dhe të … Vijon