Gazetat zvicerane: Mbi 15.000 shqiptarë në Gjenevë, më në fund bëhen me Qendrën e tyre Kulturore “Dituria” për faljen e namazit

Anëtarët e komisionit të Shoqatës Dituria, nga e majta në të djathtë Burim Qerimi, Nexhat Demiri, Abdyl Bekteshi, Florim Rexhepi Adnan Zeneli Imam Rijad Aliu, do të përurojë 20 dhe … Vijon

 

Medvegja kremtoi pamvarësinë e Kosovës në Gjenevë me autoritetet zvicerane dhe shqiptare nga Tirana e Prishtina

Prezenca e aktorit tonë të madh Çun Lajçi e freskoi edhe me shume këtë tubim pervjetori me karakter kombëtar me një program te ngjeshur kulturo-artistik i cili i recitoi me zemër … Vijon

 

Qindra shqiptarë sot në Bernë: Liroeni Ramush Haradinajn ta drejtoj shtetin e Kosovës!

Bernë, 25 shkurt –  Në sheshin sheshin e “Helvetiaplatz” të kryqendrës se Zvicrës ne Bernë është mbajtur sot nje  protestë e madhe  për lirimin e Ramush Haradinajt.  Ne këte protestë ku … Vijon

 

Arrestohen 12 persona ne Zvicër për korrupcion. Merre me mend, kur kosovaret korruptohen ne punë të shtetit helvetik, po në Kosovë !?

Tessin , 25 shkurt  –Agjencia  e lajmeve “Presheva jonë” ne konakt me polcine ka mesuar se rasti vazhdon të rritet. Lidhur me korrupcionin ne Tessin sot po ashtu një person … Vijon

 

SHOQATA E INTELEKTUALËVE MBARSHQIPTARË ’’ TROJET E ARBRIT ’’

Oganizon më, 4 Qershor 2017 në Gjirokastër Sesionin e XIV-të Shkencor me temën: “Çamëria dhe Marrëdheniet shqiptaro-greke nëpër shekuj” Shoqata ’’Trojet e Arbrit ’’ në këtë konferencë shkencore do të trajtoj … Vijon

 

Gjeneva u jep emigrantëve “pa letra” vizën B, në Zvicer 20 mijë shqiptarë emigrantë

Gjenevë, 21 shkurt -Gjeneva do t’i japë fund hipokrizinë që rrethon situatën e emigrantëve pa dokumente. .Gjeneva ka berë nje hap me te avncuar përe të lehtësuar personat “pa letra” … Vijon

 

Vdes shqiptari, dhëndrri i zviceranit, që u plagos nga vjehrri (babgjyshi) përpara familjes. ja momenti kur ai qëlloi me armë

Një prej tyre, është plagosur rëndë dhe u transportua me helikopter Rega në spital   Ndërron jetë sot në spital viktima Gerlafingen (SO) 21 shkurt  -Dje në oret e mëngjesit … Vijon

 

“Mafia shqiptare në Zvicër merrë n’dorë trafikun e gjitha llojeve të trafikut të drogës”

Ballina e gazetes zvicerane “Le Matin Dimanche” sot 19 shkurt 2017   Gjenevë, 19 shkurt -“Mafia shqiptare në Zvicër e kap n’dore trafikun e gjtha llojeve të drogës” (“La mafia … Vijon

 

Hajni serb dënohet me 13 vjet burg për tentim vrasje të një shqiptari ne Zvicër

Bernë, 18 shkrtu  -Njeriu i dënuar me 13 vjet burg është një serb 39 vjeçar i cili shtiu mbi dy persona në Ibach (SZ) te Zvcirës para 3 vitesh. Gjatë … Vijon

 

Albin Kurti ne Zvicër, takon mërgimtarët shqiptare ne Lozanë, Friburg dhe Bernë

Bernë, 15 shkurt– Qendra e Lëvizjes VETËVENDOSJE! në Zvicër ka organizuar një varg takimesh ne mes delegacionit te Lëvizjes VETËVENDOSJE dhe bashkatdhetarëve ne Zvicër. Takimet me bashkatdhetarë do të mbahen … Vijon