Paris: Kulla e Ajfellit, si shtëpitë në Beograd e Kraljevë (FOTO)

Preshevë, 28 mars  -Autoritetet në Paris kane pranuan njëzëri propozimin për të ndërtuar një mur të pakalueshëm rreth Kullës së Eifellit deri ne 3 metar (Mur de trois mètres de … Vijon

 

Rusia ne prag te luftës civile. Koas ne Moskë. Përgjaken rrugët: Mbi 100 te plagosur, 700 të arrestuar

Preshevë, 26 mars  -Në Novosibirsk  te Moskës mijëra njerëz u mblodhën në qendër të qytetit me postera kunder bandaver kriminale, “shteti te mafias”, “Jo korrupsionit” dhe kunder presidenti kryeministrit rus … Vijon

 

Per shaminë, sa më shumë flasin aq më shumë interesohen. Tash edhe NIKE pro mbulesës muslimane

Preshevë, 26 mars  -Kompania (marka) gjiganteske ne bote e veshje sportive NIKE ka shprehur je interesim te madh per  veshjen muslimane  (hixhab) e cila merr nje iniciative bashkepuni per vitin … Vijon

 

Ministri zviceran Burkhalter takonnë Bernë homolgun e tij turk Çavuşoğlu

Bernë, 23 mars – Minsitri i Puneve te Jashtme i Konfderates Zvicerane apo siq i thone këtu Këshilltari Federal Didier Burkhalter ka tkauar sot homologun e tij turkMevlüt Çavuşoğlu  në … Vijon

 

Gjenevë, OKB, Fillon raundi i pestë i bisedimeve për Sirinë

Gazetari ATSH dhe “Presheva Jonë” drejpërsëdrejti nga Gjeneva Gjenevë, 23 mars  -Bisedimet e vështira paqes në Siri kane  rifilluar sot në Gjenevë nën patronazhin e OKB-së, me përfaqësues të qeverisë … Vijon

 

Shkon në pesë numri i të vrarëve nga sulmi në Londër, mbi 40 të plagosur

Policia ka emëruar zyrtarin, i cili u vra nga një terrorist në Londër sot dhe zbuloi se numri i të vdekurve në këtë sulm është rritur në pesë. Keith Palmer, … Vijon

 

BELGJIKË – BE: Gjithçka është gati për aktivizimin e “Brexit”

BRUKSEL, 20 mars /ATSH-By Vilma Bytyci) – Gjithçka është gati nga ana e BE-së për të nisur negociatat pas aktivizimit, i njoftuar për datën 29 mars nga ana e Britanisë … Vijon

 

Fillon ndërtimi i urës më të madhe në Evropë

Në Turqi sot janë vënë themelet e ndërtimit të urës më të madhe në Evropë, e cila lidh Evropën dhe Azinë mbi Dardanele.   Ura ka filluar të ndërtohet në … Vijon

 

Media zvicerane: Turqia është shumë e rëndësishme për Botën, Europën dhe Zvicrën

Urë mes lindjes dhe perëndimit, mes botës islame dhe krishtere, Azisë dhe Europës. Vendi me rreth 80 milion banorë është ekonomikisht e fuqishme dhe me ndikim në sferën gjeopolitike, shkruan … Vijon

 

TURQI – Erdogan: Holanda do ta paguj këtë shtrenjtë!

Erdogan dënon nazizmin dhe racizmin pas ndalimit të vizitës të një ministri turk në Holandë STAMBOLL, 12 mars /ATSH-AFP/ – Presidenti turk, Recep Tayyip Erdogan dënoi sot qëndrimin e Holandës … Vijon