Lirona Zuka – MBAHU MEDVEGJË

Disa që për këtë vend kurrë nuk kanë vujt, E ja kanë kthyer shpinën bash atëherë kur është dashur me se shumti me rujt. E na ktu bojna gajret edhe … Vijon

 

Promovohet Enciklopedia për 2500 dëshmorë të kombit

Informatat, emrat dhe fotografitë e 2500 dëshmorëve të kombit që kanë luftuar në Kosovë, Maqedoni dhe në Kosovën Lindore janë përmbledhur në librin “Bardhësitë e Atdheut”. Autori i këtij libri, … Vijon

 

Në Preshevë, afër 6 vjet më parë: Emocione te bukura dhe mbresa te paharruara

Nga: Prof. Murat Gecaj, publicist e studiues * 1. Ishte pasdite e majit 2011, kur ne po udhëtonim nga Shkupi dhe po i afroheshim kufirit me Republikën e Serbisë. Siç është … Vijon

 

Presheva kremton 56-vjetorin e Gjimnazit “Skenderbeu”. Samir Maliqi shkëlqeu në salle me recitimin e tij fenomenal VIDEO

Samir Maliqi, Çun Lajçi i Kosovës Lindore nga Presheva (siq njihet ne Luginë)  nxenes i vitit te II-8 ka mahnitur te pranishmit ne sallë me recitimin e tij fenomenal te … Vijon

 

Kritikë letrare: OFSHAMAT NË LIRIKËN POETIKE

  Fatime Kalimashi – Hoti, ”SHTEGTIMET E SHPIRTIT“, poezi, botoi PenArt ”Dallgët e Drinit“, Rahovec 2009, faqe 60.   Nga Shefqet DIBRANI Poetesha, Fatime Kalimashi – Hoti, si shumë gra … Vijon

 

Dua Lipa “artistja më e mirë e re” në Britani

Dua Lipa ka korrur sonte edhe një sukses të madh në botën e muzikës. Ajo është shpallur Artistja më e mirë e re në ndarjen e çmimeve nga “VO5 NME … Vijon

 

Shqipëria në Berlinale me filmin ‘Dita zë fill’

Tiranë, 9 shkurt – Filmi shqiptar “Dita zë fill” i regjisorit Gentian Koçi, është bërë pjesë e katalogut të kompanisë franceze WIDE, që do të prezantohet këtë vit në Festivalin … Vijon

 

Bëri xhiro në rrjete, Robert Ndrenika: Ja e vërteta e fotos në spital

Fotoja e të madhit Robert Ndrenika teksa priste në korridorin e QSUT në rradhë bëri xhiron e rrjeteve sociale ditën e sotme. Reagimi nga përdoruesit e rrjeteve sociale ishte masiv … Vijon

 

Fillon rrugëtimin “Karvanit te Shkrimtarëve të Luginës” në Preshevë

Preshevë, 24 janar  -Ka nisur sot  rrugëtimi  tradicional i “Karvanit të  Shkrimtarëve të Luginës” me orët letrare të organizuara duke filluar ne Shkollën e Mesme Teknike në Preshevë psatj per … Vijon

 

NDROI JETE RAMIZ (JAKUP) KELMENDI

Një nga emrat më të shquar të kulturës dhe publicistikës shqiptare, Ramiz Kelmendi, ndroi jetë në moshën 87 vjeçare, në shtëpinë e tij në Prishtinë. Ramiz Kelmendi ishte pjesëtar i … Vijon