Ministri i Jashtëm i Zvicrës Burkhalter: Vazhdimi i dialogut Kosovë-Serbi, i kontribuon perspektivës

Shefi i diplomacise zvicerane Didier Burkhalter në bisedë me gazetarin e agjencise së lajmeve “Presheva jonë” ne Zvicër Nefail Maliqi.   Ministri i Punëve të Jashtme i Konfederatës Helvetike (DFAE) … Vijon

 

Meslia Doda: Jam nga Gostivari, do ta mbrojë Kumanovën, Preshevën e Çamërinë e gjakosur

Mesila Doda Java që shkoi ka shënuar një kohë të rëndësishme për mua personalisht, por edhe për të gjithë ne. Kemi qenë në këtë Parlament, kur kam kërkuar interpelancë me … Vijon

 

Komandantja e policisë në Gjenevë: Me shqiptarët kemi zero probleme në Zvicër, hiq e më hiq me “mafian shqiptare”

A ekziston apo jo “mafia shqiptare” në Zvicër ? Ishte kjo pyetja e gazetarit te agjencise  lajmeve “Presheva jonë” dhe ATSH  Nefail Maliqi ne Zvicër shtruar shefes se policise se … Vijon

 

Shefi i ri i OKB-së, Guterres: Paqja duhet të jetë qëllimi dhe udhërrëfimi ynë

Antonio Guterres, Sekretari i Përgjithshëm i OKB-së në bisedë me Nefail Maliqin, gazetarin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare(ATSH) në Gjenevë-Zvicër   Gjenevë, 8 Janar/ATSH-Nefail Maliqi/ – Diplomati portugez, Antonio Guterres nga … Vijon

 

Presidenti Schneider-Ammann: Zvicra në bashkepunim me OKB dhe OSBE-në po i kontribuon proceseve demokratike në Ballkan

Presidenti i Konfederatës Zvicerane z. Johann Schneider-Ammann ne bisedë me gazetarin e agjencise së lajmeve “Presheva jonë” ne Zvicër Nefail Maliqin  (Photo: Peter Kenny)   Johann Schneider-Ammann: Zvicra e gatshme të … Vijon

 

Ambasadorja Janina në BE: Shqiperia dhe shqiptarët në ballkan po ecën me hapa të sigurt drejt BE-së

Ambasadorja shqiptare Suela Janina në bisede me gezaterin e agjencise së lajmeve “Presheva Jonë” në Bruksel Presheva Jonë: Znj Ambasadore meqë gjendeni ne qendër te Belgjikës dhe qendrën diplomatike evropiane, fillimisht … Vijon

 

Shefi i OKB-së Ban Ki-Moon “Presheva Jonë” për marrëveshjen e 19 prillit

Sekretari i Përgjithshëm i OKB-së Ban Ki-Moon ne bisedë me gazetarin e agjencise se lajmeve “Presheva jonë” – Nefail Maliqi     Preshevë, 19 prill  -Njeriu numër një i OKB-së z. … Vijon

 

Zannieri: Kosova nëse organizon zgjedhje edhe në Luginën e Preshevës, OSBE e gatshme ta ndihmojë, te dërgoje vëzhgues ne terren

Gazetari i agjencise së lajmeve “Presheva Jonë” Nefail Maliqi ne bisedë me Sekretarin e  Përgjithshëm i OSBE-së Lamberto Zannier (Photo: Tobias Clerc CSP)   EKSKLUZIVE:  Vienë, 10 prill  – Në një … Vijon

 

Dacic: Nga takimi me Thacin në Bruksel pres më shumë se një shtrëngim duarsh

Romë, 5 nëntor (n.m) -Ivica Dacic, kryeministër i Republikës së Serbisë Ivica Dacic i cili po merr pjesë në në punimet  e Asamblesë së Përghithshme Ministrore të Interpol-it në Romë … Vijon

 

LAJCAK: Ndarja e Kosovës e rrezikshme, do të provokonte luftë, destabilitet në rajon…

Shefi i diplomacisë sllovake Miroslav Lajcak me gazetarin tonë e agjencisë informative “Presheva Jonë”.   Lajcak ka përseritur se është kundër ndryshimit të kufijve. “Sa i përket lëvizjeve të kufijve, … Vijon