Naim Tërnava (Kosova) dhe Skënder Bruçaj (Shqiperia) në Gjenevë perurimin e xhamise e nisi me hymnin kombëtar

Gjenevë, 19 maj -Me ftese te Riad Aliut, imam dhe drejtor i Qendres Islamike “Dituria” në Gjenevë ne manifestimin perures se xhamise se re ne ketë qytet diplomatik evropian ne … Vijon

 

Xhamia shumëngjyrëshe e Iranit

Kjo xhami gjendet në Shiraz të Iranit. Pamja që të fal brendësia e saj është tejet mahnitëse për shkak të llojshmërisë së ngjyrave që mund të shohësh aty.   Ky … Vijon

 

NATA E BERATIT (Nata e 15 e muajit Sha’ban)

Mr. Ragmi  Destani Nata e Beratit është nata e 15 e muajit islamik Sha’ban. Kjo është një natë e bekuar ku preferohet që besimtari musliman të mos jetë neglizhent dhe … Vijon

 

Policia e arreston gazetarin Kastriot Myftaraj i cili kishte fyer Kuranin dhe Mekën!

Preshevë, 10 maj  -Ju kujtohet deklarata e ketij te ashtuquajturi gazetar Kastriot Myftaraj i cili tha se “Meka e Medina duhet të goditen me bomba atomike”. Per kete reaguan, por … Vijon

 

Enveri nga Bujanoca, njeriu që barti 1400 “xhenaze” nga Zvicra në Kosovë dhe Preshevë

Berne, 8 maj -Në Zvicër, aktualisht jetojnë mbi 400.000 myslimanë, shumica shqiptare nga Kosova për te cilet  ka vetëm dy funerale islame. Një prej tyre është Solothurn qe dretjohet nga … Vijon

 

Nje xhamia ne Suedi ja japin flakën qëllimisht

Xhamia më e madhe në Suedi është shkatërruar kur gjatë natës së kaluar ka shpërthyer një zjarr për të cilin Policia vlerëson se është I qëllimshëm, transmeton AFP. Zëdhënësi i Policisë … Vijon

 

Imami kosovar thotë se boksi është haram (Video)

Mbrëmë britanku Anthony Joshua mposhti ukrainasin Wladimir Klitschko me nokaut në një ndjeshje spektakolare në Londër. Ndeshja që u zhvillua në Wembley para 90,000 të pranishmëve u bë top lajm … Vijon

 

Historike, Një president shqiptar, Bujar Nishani pas Preshevës, për herë të parë ne haxhë, vizitë në Qabe

Fotot e mësipërme janë nga vizita e tij në vednet e shnjtas islame ne Qabe(Mekka)  Preshevë, 21 prill (17:02 min) -Presidenti i Republikës së Shqipërisë z. Bujar Nishani  pas vendeve … Vijon

 

Washington Post flet se si disa kosovarë “tradhtuan” krishterimin (“fenë e të parëve”) duke zgjedhur islamin

Preshevë, 17 prill  -Shkrimi  me titull “Shqiptarët myslimanë të Kosovës zbulojnë rrënjët e tyre të harruara katolike” nuk eshte i pari qe ben fjalë per relegjionet ne Kosovë, me te … Vijon

 

Prishtinë, besimtarët e krishterë kremtuan festën e Pashkëve në Katedralen “Nënë Tereza”

Në Katedralen Katolike “Nënë Tereza” në Prishinë, sonte u shënua Mesha solemne e Pashkëve, në prag të festës më të madhe të krishterëve-Pashkët, udhëhequr nga Ipeshkvi i Kosovës, Imzot Dodë … Vijon