“Mirëqenia nuk është për të gjithë”. Si lindin shoqëritë e padrejta

HISTORIA E PABARAZISE (1) – Përse ekzistojnë njerëz e kombe të pasur dhe njerëz e kombe të varfër? Dallimet kanë ekzistuar gjithmonë, edhe pse sot duken më të theksuar sepse … Vijon

 

Ja kush paguan më shumë para për reklamë në Shqipëri (FOTO LAJM)

Shoqëritë e telekomunikacioneve mbeten reklamuesit më të mëdhenj në Shqipëri, të ndjekura nga bankat. Vodafone është kompania me shpenzimet më të madha të publicitetit në vend. Në vitin 2015, buxheti … Vijon

 

Sot pagesa e pensioneve për veteranët

Sot ka filluar të bëhen pagesat e muajit nëntor për pensionet e veteranëve të luftës. Këtë e ka bërë të ditur ministri i Punës dhe Mirëqenies Sociale, Arban Abrashi. Postimi … Vijon

 

80 vjeçarja mban familjen shtatë anëtarëshe (Video)

Familja shtatë- anëtarëshe Musliu, që jeton në Lagjen “Kodra e Trimave” në Prishtinë, i varë shpresat për mbijetesë tek më e vjetra e shtëpisë. Gjyshja Nafia, e cila i ka … Vijon

 

Diaspora shqiptare dërgon për çdo vit nga 1.000.000.000 CHF në Kosovë dhe Preshevë

Bernë, 22 qershor – Agjencia  e lajmeve “Presheva jonë” ne Zvcër  ka bërë një shkrim rreth diasporës shqiptare ne Zvicer, te cilet i konsideorn si “kantoni i 27-te”  ka shkruar se  “sikur … Vijon

 

“EXPOKOS” hapet më 25 Maj në Prishtinë

KOMUNIKATË Ju njoftojmë se Panairi ndërkombëtar i ndërtimit “EXPOKOS 2016” do të mbahet në Prishtinë me 25-27 maj, duke shënuar kështu 15 vjetorin këtë vit. Ngjarja mbulon fushat e ndërtimit, … Vijon

 

Kartëmonedha 500 euro mund të largohet nga përdorimi

Banka Qendrore Europaine është e gatshme të vendosë sot për fatin e kartëmonedhës 500 euro, të cilën shumë njerëz e lidhin me shpëlarje parash, treg të zi dhe financim të … Vijon

 

​Bie tregtia me pakicë e produkteve ushqimore 

Agjencia e Statistikave të Kosovës (ASK) ka publikuar Statistikat e Tregtisë me Pakicë për tremujorin e katërt të vitit që shkoi, ku thuhet se, ka pasur rritje të tregtisë më … Vijon

 

Humbjet milionshe të Serbisë nga bllokada e Kosovës

Rreth 21 mijë euro në ditë i humbë Serbia nga bllokada e naftës dhe gazit, pas vendimit të Ministris së Tregtisë dhe Industrisë së Kosovës për reciprocitet me këtë shtet. … Vijon

 

Rekord papunësie në Francë: 3.59 milionë njerëz pa punë

Në mes të trazirave politike dhe në pritje të reformës së planifikuar të tregut të punës, papunësia në Francë ka arritur një nivel të ri rekord. Fundi i shkurtit në … Vijon