Mijëra protestues në sheshin "Skenderbe" në Bujanoc kundër terrorit serbë + VIDEO

« Bujanocin do ta ruajmë »,  « Bujanoci është Kosovë Lindore », « Liri shiptarëve të Luginës”, “Poshtë regjimi i pasardhësve të Milloshevicit »…këto  ishin vetëm disa afishe dhe brohroitje që u dëgjuan e u panë në protestën e sotme gjithpopullore   në sheshin « Skenderbe » të Bujanocit .

 

Bujanoc (Kosovë Lindore), 5 maj

 

Dacici nuk e kurseu as familjen e komandant Lleshi,  për ta realizuar spastrimin etnik,  por kete kurr nuk do ta pranojne qytetaret e Lugines pasi qe Lugina ka edhe shume komandant Llesha tjere, tha z.Jonmuz Mulsiu kyretzar i Kuvendit të Komunës së Bujanocit para m ijëra qytetarëve  te cilet mbanin pllakata në  duar me mbishkrime « Dacici djali i Milloshi-stop diskriminimit »- ejt..

 

 

Ndërsa, kryetari Komunës së Buajncoit z.Shaip Kamberi në vazhdim ju drejtua masës  së tubuar në sheshin « Skendere »  duke pohura se « Ivica Dacic nuk e ka hesapin e mire, pasi qe shqiptari me dhune nuk sprapset por behet edhe me i bashkuar edhe më i fortë. Dacici dje perdori gjithqka pasi qe arrestoi edhe qytetare qe janë ne liste per këshilltarë, parandaj nga ketu u themi se te gjith jemi terroriste dhe le të vije e të na arrestoj të gjithëve , nëse mundet.. ».  Njëkohëssiht njeriu i parë i Bujanocit Shaip Kamberi para masës ka pohuar se do të alarmojë OSBE-në, OKB-në, BE-në dhe organizmat jeraë në Bruksel e Gjenevë për ndërhyrje ndërkombëtare në Luginë si masë preventime e dhunës serbe dhe pengimit të eskalimit të situatës në rajon.

 

 

Ndërsa z. Galip Beqiri nga KNSH e mori fjalën i cili pohoi se eksionet e fundit janë një  veprim shumë i eger i Ivica Dacicit, një luftë e pakompromisë që vështirë ta parashikojme se ku do të përfundoj… Në vazhdim fjalën e mori kryetari komunës së Preshvës z.Ragmi Mustafa në vazhdim duke dënuar arrestimet e djeshme në Bujanoc ai pohoi se « Nëse Beogradi ka vende per ku t’i fus 120. 000 shqiptaret e Lugines se Presheves le të urdheroj e te na arrestoj të gjthëve sënuk ekemi ndërmend të levïzim nga tokat tona… » Kurse lideri i UDSH-së z. Rahmi Zulfiu thkesoi se me kete proteste dhe deklaratën e tre kuvedneve shqipatre  ne dëshmuam se nuk kemi ndermend te biem ne ndikim te kërcnimeve te Ivica Dacicit dhe se ne do te qendrojme ketu pergjithmone… »

 

Protesta e sotme në Bujanoc u ndoqë përvec nga forca tëmëdha policore dhe ushtarake në sheshe publike dhe të maskuara në corrsokake edhe nga përfaqësues të msioneve ndërkombëtare dhe amabsadëssë SHBa-së dhe botërore në Serbi dhe përfaqësues të shumta të mediave shqiptare, serbe dhe të huaja


9 Komente

 1. ilir dardani, May 5, 2012:

  vetem perpara vellezer shqiptare,se s ka kush qe na ndale.Edhe pak,edhe do te jemi kombi me i forte ne Ballkan,do na kene frike te gjithe, sic na kane edhe sot.

 2. Arijaniti - New York, May 5, 2012:

  po ky tradhtari jone Hashimoviqi bon nenshkrime ne dom te Shqiptareve duke ja hapur rrugen anmikut shekullore drejt evrope lavire dhe popolli jone ne Kosoven lindore vuan po ashtu si vuajshin ne para lufte me malltertime arrestime rrahje etc.
  posht tradhtaret se keshtu po vjen prap lufta dhe kthimi mbrapa po aty ku filloj 1997 / 98

 3. tarzan, May 5, 2012:

  ju uroj qe te mbaheni gjithmon keshtu, mos e leshoni sheshin skenderbe, deri sa te mirren masa ju kisha propozu qe te mblidheni gjdo dit qe te she bota mbar se ksuh ashte serbija,lugina ashte shqiptare, e ivica i shkret po e ndjek politiken e gabume anti serbe se kjo politik ketu e ka pru serbin, e kjo do te jet nagdaun i fundit por politiken serbe te ideollogjis te spastrimeve etnike.

 4. Facebook, May 5, 2012:

  Me komente nuk luftohet,po te ishe ne vend te hashimit nuk dot ishe ne New York Arijanit kthev ne vatan dhe lufto ne ta majt e mos i qesh te tjeret se ata nuk kan asgje ne dore qka te thot EU dhe USA behet

 5. metcan, May 5, 2012:

  kta shpihunat e tradhtart e popullit shqiptar numer nja hashim thaqi numer dy bajram regjepi numer tre kuqi  numer 4 edita tahiri apo e shifni se qka poju ban dacici shqiptarve pse spo e bani edhe ju te njejten gja ne kosov serbve o te pa shpirt o te poshter po ma mir vishni ju fustana e grave tjuve se sa me dal meju pa dikush o sali berisha o tradhtar o edi rama o grek apo e shef qka poju ban serbija shqiptarve ne kosoven lindore apo e shef sptrim etnik o ja sot ja kurr me dhna jeten 

 6. elmi, May 5, 2012:

  o ti metcan se edhe emrin e paske qesharak me hashimin mos e kruaj shume se ai e ka ber te veten po ti qe je kaq trim e mbane veshe pantollona kryje punen e mos prit nga tjert plot shki ki ne kosove

 7. Oslo norvegji, May 5, 2012:

  Rrnofshië gjithmon vllëzrë Edhe motra që keni protestuar kunder atyre të cilet Po mundohen me ju friksuar juve te ciletë jeni Andejë kufirit të Kosovës . Porë juve asë Serbia e as kushe nuk mundet me ju friksuar se ju nuk jeni vetem porë i keni te gjithë shqiptarete me ju. Duhete sa me parë qeverija e Kosovës Edhe shqiprisë të reagojne se ne nuk mundem ti shofim Vllezerit tonë në tokën e vetë në shtepitë e tyre armiku i shqiptarve nukë i lenë rahatë te jeojnë. Porë serbi shtrige mose te harron se ne shqiptarët ende nuk e kemi kryerë luften me serbien. Vllëzrë e motra shqiptar kudo qe jeni ne duhet te ngritemi ne demostrata te qeta kunder rezhimit serb që është duke bere dhumë ndaj shqiptarve ne kosovenë lindore se Për at qdo ditë situata Po keqsohet. Nuk kemi kohë ti shofimë Vllezerit tonë te pa fajshëm te borgosur ne borgjetë e Serbia . NGRITUNI VLLËZRË E MOTRA NË KËMBË PER PRESHEVEN JO SOT JO KURRË

 8. Gjakovari, May 5, 2012:

  Ska me ketu , do te hjekim keq ndoshta  me kete stil te Serbise..gjerat jan duke shkuar ashtu siq duhet, Maqedonia ne tri pjese  (Gr,Bg,Al) si dhe Serija te liroj pjeset e uzurpuara ashtu siq e liroj Kosoven , si dhe Pjesa e Bregdetit deri ne Tivar, dhe ne Fund Qameria.
  Gjakovari

 9. lola, May 6, 2012:

  LOLA
  Nese nje nga ne eshte terrorist atehere te gjithe jemi terrorist,fjalija ma e mire qe eshte thene deri me tani,nuk dua te jem ndryshe nga vellai ose motra ime e gjakut,jemi njejt dhe kjo na bashkon. Ju lumt,dhe sa shume kisha deshiru qe sot te isha ne mesin e juaj aty, nuk duhet te lejojmi qe sllavet te na shkelin se vertete sllavet jan qu peshe,po e kan dhe fundit, e din ata qe jemi te pamposhtur,se ne kohe te vjetra kur bota nuk ka ditur ku jan shqiptaret ata skan mundur te na zhdukun e jo ne keto kohra…….,,Te gjithe per nje,e nje per te gjithe,,eshte refreni im,ndersa rinis ju them zgjohu se veq rinija ban ndryshime.

Komentoni