« BABADIMRI I PAMORLASHËM» – CFARË KERKON QË FUTET PËR OXHAKU ?

Këtyre ditëve, një imami  qytetit Kusan në Turqi ka thënë se babdimri i Vitit të Ri nuk është i ndershëm sepse futet në shtëpitë e njerëzve nëpërmjet oxhakut dhe jo nga dera. Imami Suleyman Yeniceri e bazon gjykimin e tij në librin e shenjtë të islamit, Kuran, i cili urdhëron besimtarët të hyjnë në shtëpi vetëm nga dera.

“Babagjyshi futet nëpër shtëpi nga dritaret apo oxhaku. Nëse do të ishte i ndershëm, do të hynte nga dera, siç hyjmë të gjithë”, është shprehur imami i qytetit veriperëndimor turk.


5 Komente

 1. Rina, January 2, 2012:

  Psee imami apo besojka nbabadimer e qe po hyka per oxhaku a??!!! qe paska thone kshtuuuu “BABADIMRI NUK EGZISTON” s`hyn as per dere as per oxhaku o imam

 2. Drilon, January 2, 2012:

  Po aj mu pas kan i neres nuk i kishin than imam. Cfar niveli te dijes ka kallxu.

 3. bujar, January 4, 2012:

  Ju lutem kjo eshte paraqite ne forme te metafores, Kuptojeni!

 4. ded, January 4, 2012:

  o imam baba dimer nuk hin as per oxhaki,as per dritare, o qfar menon ky far imami kuku per ket imam ,nuk koke nket rruzull toksor o imam……………

 5. Haqif, January 5, 2012:

  E na plasi ne lol!

Komentoni