Amerika tregon “muskujt”..Aeroplanët luftarak F-22 mbulojnë qiellin e Koresë Jugore

Okinawa, 1 prill (AIP) -Shtetet e Bashkuara kanë vendosur sot aeroplanëluftarak  F-22 në dispozicion lnë Korenë e Jugut për të marrë pjesë në stërvitjet e përbashkëta ushtarake, për të treguar edhe një herë  mbështetjen e saj lkundër kërcënimeve ushtarake nga Koreja e Veriut. F-22 Raptors u ngritën nga baza e tokës japoneze në Okinawa në bazën ajrore amerikane në Osan, Korenë e Jugut, për të marrë pjesë në stërvitjet dypalëshe, njoftojnë agjencitë botërore, transemton agjencia e lajmeve “Preheva Jonë”

Shtetet e Bashkuara njoftoi javën e kaluar se bombarduesit B-52 dhe B-2 u kryen fluturime trajnuese brenda Korenë e Jugut, duke shkaktuar zemërimin e Koresë së Veriut, e cila ka kërcënuar për grevë Ishujt SHBA Guam Hawaii dhe në Paqësor pas shpalljes.

“Koreja e Veriut nuk do të arrijë asgjë nga kërcënimet apo provokimeve, i cili vetëm sa do më tej të izoluar dhe të minojnë përpjekjet e bashkësisë ndërkombëtare për të siguruar paqen dhe stabilitetin në verilindje Azi ‘shkruar komandën e forcave amerikane në Korenë e Jugut në një deklaratë.

Lexoni >> ‘Koreja e Veriut ngriti presionin ”

Koreja e Veriut ka rritur njoftimet luftarake në javët e fundit, duke denoncuar marrëveshjen armëpushim të nënshkruar me Shtetet e Bashkuara në gadishullin në vitin 1953, duke kërcënuar për të nisur një sulm parandaluese bërthamore dhe deklaruar veten në një gjendje të ‘luftës’ me Korea e Jugut.

TAKIMI I KUVENDIT TË POPULLIT së Lartë

Kuvendi Popullor i Lartë Koreja e Veriut në gome parim vulos vendimet e partisë, mblidhet të hënën në seancë plenare vjetore, për një ditë, pa asnjë njoftim dramatike pritet.

“Veriut ka luajtur shumicën e hartave tij politike, unë nuk mendoj se kërcënimet e reja konkrete dalin nga ky takim ka vlerësuar Cho Han-bum, një analist në Institutin për Korenë e Bashkimit Kombëtar në Seul. Kjo ndoshta do të lëshojë një mesazh simbolik, për shembull (…)


Nuk ka komente

Bëhu komentuesi i parë!

Komentoni