Bujanoc: Policia arreston shqiptarin me një tonë mish pule me orgjinë nga Brazili

Bujanoc, 276 korrik (AIP)  -Policia arreston shqiptarin A. M. sepse në makinën e tij “Audi”, është zënë mbi një ton mish  pule të ngrirë me origjinë në Brazili. Shqiptari arrestohet në Bujanoc për kontrabandë të mishit nga Brazili, por ai nuk duan të zbulojnë blerësit e mishit nga Serbia. (“Albanac uhapšeni kod Bujanovca nije želeo da otkrije ko je kupac mesa iz Srbije“)   njoftojnë mediet serbe, transmeton agjencia e lajemeve “Presheva jonë”.

Burimet e ngjajshme është mësuar se policët të cilët ndalojnë kontrabandistët afër Bujanovcit për një periudhë të zgjatur ka bërë kontrabandë me mish pule sikur ehrën e fundit me rreth 950 kg. Gjatë marrjen në ypetje shqiptari A.M. nuk tregon se ku e blerë e as nuk tregon klientët e tij, tregtarët serbë se ku i ka të porositur  mallin ?!

 

Kontrabanda me mish nga Kosova është bërë një biznes serioz që nga viti 2000.  Mallrat që vijnë në Bujanoc më të “egër” mbi rrugët malore në mes të Serbisë dhe Kosovës, ku trafikantët kanë bërë rrugëtime të improvizuara.

Mishi është sjellë furgona në Bujanoc, ku ajo është e ruajtur dhe pastaj të shpërndahen më tej. Në këtë qytet çmim të shitjes me pakicë mish  pule në  Kosovë është mes 130 dhe 150 dinarë, e cila është gjysmë çmimi i rregullt i mishit në Serbi, dhe një paketë të madhe prej 18 kg e mishit kushton mesatarisht prej 16 euro. Përndryshe, sipas mediave serbe, në mes të muajit mars të këtij viti, policia në fshatin Ribnica afër Vranjës konfiskuar rreth 160 kilogram mish pule e cila ishte e mbushur në dhjetë pako në makinë “Passat”, i drejtuar nga Z. T. (39) po ashtu shqiptar. Mishin ekontrabanduar i duhej  tja dërgonte  një pronari dyqani në Vranjë, por shqiptari në seancë nuk ka pranuar  të zbulojë identitetin e tij.

 


Nuk ka komente

Bëhu komentuesi i parë!

Komentoni